Yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (YBSK) yöntemi ile kanser tedavisinde kullanılan ilaçların miktar tayini ve ilaç-DNA etkileşimlerinin belirlenmesi
Quantitative determination of anticancer drugs and evaluation of drug-DNA interaction using high performance liquid chromatography (HPLC)
- Tez No: 474822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE EDA ŞATANA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kanser tedavisinde kullanılan Temzolomid molekülünün DNA ile etkileşim türünün kromatografik olarak belirlenmesi ve böylece ilaç-DNA etkileşim mekanizmalarının kolay, hızlı, daha seçimli ve güvenli bir şekilde tanımlanmasını sağlayabilmektir. DNA interaktif ajanlar grubunun bir üyesi olan Temozolomid, büyük ve küçük oluklardaki DNA bazlarının alkilasyonuna öncülük eden antitümör aktiviteye sahip bir alkilleyici ajandır. Kromatografik ve spektroskopik teknikler kullanılarak elde edilen sonuçlar doğrultusunda ilacın DNA'ya bağlanma katsayıları sırasıyla 3,7×104 M-1 ve 2,6×104 M-1 olarak hesaplanmıştır. Etkileşim türü sadece interkalatif değil oyuk bağlanmanın da yer aldığı kompleks bir etkileşimdir. Etkileşim çalışmalarının yanı sıra ilacın farmasötik formundan miktar tayini valide edilmiş kromatografik yöntem ile gerçekleşitirilmiştir. Doğrusal aralık 5-100 µg/mL ve teşhis sınırı 0,02 µg/mL'dir. Yöntemin doğruluğu geri kazanım çalışması ile belirlenmiş ve %98,8-100,3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was evaluation of interaction mechanism of anticancer drug Temozolomide and DNA by using high performance liquid chromatography and identified the drug-DNA interaction mechanism easily, rapidly, more selectively, and safely. Temozolomide, a member of the DNA interactive agents group, is an alkylating agent with antitumor activity leading to the alkylation of DNA bases in the minor and major grooves. In terms of the results obtained by using chromatographic and spectroscopic techniques, the binding coefficients of the drug and DNA were calculated 3,7×104 M-1 ve 2,6×104 M-1, respectively. The type of interaction is complex including intercalative and groove binding. In addition to the interaction studies, the quantitative determination of Temozolomide in its pharmaceutical form has been carried out by validated chromatographic method. The linear range and LOD value were 5-100 µg/mL and 0,02 µg/mL, respectively. The accuracy of method was determined by recovery test and found to be 98,8-100,3% .