Exploring the effectiveness of a mobile writing application for supporting handwriting acquisition of students with dysgraphia
Disgrafi yaşayan öğrencilerin yazma becerisini desteklemek için geliştirilen mobil bir yazma uygulamasının etkililiğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 474975
  2. Yazar: SİNAN HOPCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE TUĞBA TOKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
El yazısı, hem okuryazarlık hem de faklı alanlar için en önemli ve temel becerilerden biridir. Buna rağmen, bazı öğrenciler yazmada güçlükler yaşamaktadır. Yazılı ifadede bozukluk olarak ifade edilen disgrafi, yazma becerilerinin öğrencinin zekasına, yaşına ve aldığı eğitime göre beklenenden daha düşük olma durumudur. Bu çalışmanın temel amacı disgrafi (yazma güçlüğü) yaşayan öğrenciler için etkileşimli bir yazı uygulamasının etkililiğini incelemek ve bu uygulamayı kullandıktan sonra öğrencilerin yazma becerilerinde bir gelişme olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmaya disgrafi yaşayan 11 öğrenci katılmıştır. Özetle çalışmanın sonuçları göstermektedir ki: 1) Yarı-deneysel uygulamadan önceki uzman görüşleri olumludur, 2) Mobil yazma uygulaması disgrafi yaşayan öğrencilerin yazma becerilerini kazanmasına (harf, hece ve kelime) katkıda bulunmuştur, 3) Her bir öğrencinin dikkatini sürdürme becerileri, yaklaşık %80 ila %100 arasında değişmektedir. Öğrencilerin yazma hızları oturum oturum incelendiğinde sürekli artış görülmektedir. Doğru girişimlerin sayısında bir artış olduğu gibi, genel olarak yanlışların sayısında azalma olmuştur. Öğrencilerin çizgi ihlali oturumdan oturuma azalma eğilimi göstermektedir. Diğer ipuçları aynı seviyede kalırken veya artma eğilimi gösterirken, üçüncü derece ipuçlarının sunulma sayısı kademeli olarak azalmıştır, 4) Özel eğitim öğretmenlerinin yazma uygulaması hakkındaki görüşleri çok olumlu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Handwriting is one of the most important and essential skills for both literacy and beyond. However, some students may have difficulty in writing. Dysgraphia, expressed as the disorder of written expression, is the state of writing skills being below the expected level of intelligence, age, and education of the student. The main purpose of the study is to examine the effectiveness of the mobile writing application for students with dysgraphia and to determine whether there is an improvement in writing skills of the students after using this application. A mixed method design was employed in this study. 11 students with dysgraphia were participated to the study. To sum up, the results of this study revealed: 1) Experts' views before the quasi-experimental design were very positive. The aspects need to be improved were modified before the experiment. 2) The mobile writing application contributed to acquire writing skills (letter, spells, and words) for students with dysgraphia. 3) Students' percentages of on-task durations were in a range of 80% and 100%. When the writing speed of students session by session were examined, there was an increase in all of them. The correct attempts of the students were increased session by session and the number of incorrect attempts decreased. The line violation of the students tended to decrease session by session. The frequency of the third-degree clue tends to decrease the session by session while the other clue types seem to be at the same level or tend to increase 4) Special education teachers' views were positive about mobile writing application.