Investigating the effectiveness of a mobile device supported learning environment on English preparatory school students' vocabulary acquisiton
Bir mobil destekli öğrenme ortamının İngilizce hazırlık öğrencilerinin kelime bilgisi edinimine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 475027
  2. Yazar: ŞENOL BAKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU, DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı mobil cihaz destekli bir öğrenme ortamının İngilizce Hazırlık Okulu öğrencilerinin kelime öğreniminde etkili olup olmadığını incelemektir. İngilizce kelime öğrenimi konusunda mobil cihazlarla ilgili olarak yapılan daha önceki araştırmalarda mobil cihazlar çoğunlukla içerik sunma aracı olarak kullanılmıştır; fakat mobil cihaz kullanarak aktif içerik yaratma ve görev tamamlama konusunda çok az araştırma mevcuttur. Bu çalışmada sınıf dışı etkinliklerle müfredattaki kelimeleri birbirine bağlayan web tabanlı bir sistem tasarlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemine ODTÜ İngilizce Hazırlık programına devam eden temel düzey öğrencileri dâhil edilmiştir. Araştırma tasarımında nicel ve nitel araştırma metodolojileri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında, geleneksel öğrenme ortamlarına kıyasla mobil öğrenme ortamının kelime öğrenme konusunda öğrencilerin motivasyon ve başarısı üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığını anlayabilmek için yarı-deneysel tasarım kullanılmıştır. Mobil öğrenme ortamı ve bu ortamın kelime öğrenimine faydası konusunda öğrencilerin ve okutmanların görüşlerini anlayabilmek adına yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın nicel aşamasının sonuçları mobil öğrenme ortamının kelime öğrenmede öğrencilerin motivasyon ve başarısı üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Nitel veri sonuçları öğrencilerin mobil öğrenme ortamının kullanılmasından memnun olduğunu göstermiştir, fakat aynı zamanda öğrenciler görevleri yerine getirirken karşı karşıya kaldıkları bazı zorluklara değinmişlerdir. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerin sonuçları kullanılan yöntemin hem faydaları hem de zorlukları olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effectiveness of a mobile device supported learning environment on English Preparatory School students' vocabulary acquisition. Mobile devices were mostly used as content delivery tools in former research studies on English vocabulary learning and there is scarce research on active content creation and task-completion using mobile devices. This study aimed to design a web-based system that connects out of class activities to the vocabulary items covered in the curriculum. The sample of the study included the elementary level students of English Preparatory School at METU. Quantitative and qualitative research methodologies were used together in the research design. A quasi-experimental design was carried out in the quantitative phase in order to understand whether the mobile device supported learning environment has a significant effect on the students' motivation and achievement in vocabulary learning compared to the traditional learning environment. Semi-structured interview sessions were carried out in order to understand the students' and the instructors' opinions regarding the mobile device supported learning environment and its usefulness for vocabulary learning. The results of the quantitative phase of the study indicated that the mobile device supported learning environment had positive effects on the students' motivation and achievement in vocabulary learning. Qualitative data results revealed that the students favored the use of the mobile device supported learning environment but they also mentioned some challenges faced while completing the tasks. The results of the instructor interviews revealed that the method used had both benefits and challenges for the students.