The transformation of gecekondu phenomenon via visual and spatial narratives
Gecekondu olgusunun dönüşümünün görsel ve mekansal anlatıları
- Tez No: 475074
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, 1940'lardan 1980'lerin ilk yarısına uzanarak gecekondu olgusunun Türkiye deki kapitalistleşme sürecinde kullanım değerinden, değişim değerine dönüşümünü görsel ve mekansal anlatılarla tartışmayı amaçlar. Bu değişimde önemli olan kopma ve kırılmaların konsantrasyonunu mekanın kullanım değeri üzerine yapılmış çalışmalarla değerlendirerek gecekondunun metalaşma sürecindeki mekansal değişiminin mimari temsilleri ile görsel bir anlatı üzerinden, mekansal kalitesini ise esneklik üzerinden geliştirilen bir anlatı ile inceler. Sonrasında, bu çalışmada geliştirilen mekansal modelin gözden geçirilerek gecekondu müzesi için altlık oluşturabilecek bir katman haline gelmesini gecekondu olgusun hatırlanması için gerekli olan öncüllerin belirlenmesinde bir ivme olarak tanımlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims narrating the transformation of gecekondu phenomenon from use to exchange value via visual and spatial narratives by starting from the 1940s to the first half of the 1980s in Turkey. While the concentration of important breaks and ruptures during this transformation process are evaluated through discussions on use value of space and representations indicating visual narratives of successive spatial changes of gecekondu in its commodification process, the spatial qualities it possesses are examined through spatial narratives developed upon its flexibility. Through reconsidering the spatial model, this study also becomes the substratum by providing the main guidelines for the gecekondu museum proposal. In other words, the evaluation of the spatial narrative developed throughout this thesis becomes an intense impetus for the remembrance of the phenomenon with the premises of enduring relations.