Unfolding and reframing heterotopia within the context of peripheral consumption spaces
Heterotopyanın çeperde yer alan tüketim mekanları bağlamında çözümlenmesi ve yeniden çerçevelenmesi
- Tez No: 475075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Fransız sosyal filozof Michel Foucault'nun kavramsallaştırması ile bilinegelen heterotopya (başka-yer) kavramı, mekânı anlamada yerleşmiş düşünce biçimlerini sarsarak yeni bir yol sağlar. Foucault, mekânı çağın kaygısı olarak vurgular ve onu yerleştirmeler arası ilişkilerin biçimi olarak tanımlar. Bu kavramsallaştırmada heterotopyalar esrarengiz ve çelişkili bir aradalıkları olan gerçek düzenlemeler olarak belirir. Ancak, kavramın muğlaklığı onun çeşitli disiplinler arasında genişletilmesini kolaylaştırır ve bu da kavramın sınırları tanımlı bir analiz aracı olarak kullanılmasının kontrolünü engeller. Bu nedenle, kavramın detaylı bir şekilde incelenmesi bu başka mekanların özsel farklılıklarını açığa çıkarmak için bir ihtiyaç olarak gözükür. Bu çalışma, heterotopya kavramının yeni kapitalist ekonomik politikaların sonucu olarak oluşan ve çeperde yer alan tüketim alanlarının incelenmesinde heterotopya kavramının doğru bir çözümleme aracı olarak kullanılabileceğini iddia eder. Bu anlamda, çalışma iki yönlü bir inceleme benimser; heterotopya kavramı ilk olarak çözümleme nesnesi olarak belirirken, kavramın temel çizgilerinin kapsamlı bir şekilde netleştirilmesinden sonra, heterotopyanin prensipleri kentlerin sınırlarında yer alan ticari fiziksel çevrelerin karakterini incelemede aracı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term heterotopia, which has come to be known with the conceptualization of French social philosopher Michel Foucault, provides a new way in understanding the space by shaking the accustomed boundaries of our thought. Foucault accentuates space as the concern of today's anxiety and identifies it as the form of relations between emplacements. In this conception, heterotopias appear as real arrangements that have uncanny and contradictory juxtapositions. However, the ambiguous nature of the concept eases its expansion across a range of disciplines which in turn obstructs its control as a clear-cut tool in analysing the space. Hence, a delicate scrutiny of heterotopia rises as a necessity to reveal essential peculiarities of these other spaces. This study claims that the concept of heterotopia can be used as a proper tool of analysis in understanding peripheral urban consuming sites that have been developing aftermath of neo-capitalist economic policies. In that sense, the study adopts a twofold inquiry. The concept of heterotopia first appears as the object of analysis. After a thorough clarification of its base lines, the principles of heterotopology, which is the systematic descriptions of heterotopias, are deployed in examining the characteristics of retail built environments that are emplaced at the peripheries of the cities.