Berezin sayıları için kuvvet eşitsizliği
Power inequality for Berezin numbers
- Tez No: 475120
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada ilk olarak konunun tarihsel gelişimi ifade edildi ve çalışmada kullanılan bazı tanım ve temel sonuçlar verildi. Daha sonra, Hardy-Hilbert tipli eşitsizlikleri içeren bazı klasik eşitsizliklerin operatör benzerleri verildi. Ayrıca, Berezin sembolleri yöntemi ile Hardy ve Hardy-Hilbert tipli bazı klasik eşitsizlikler arasındaki ilişki ve bunun bazı sonuçları üzerinde yoğunlaşıldı. Üretici çekirdekli Hilbert uzaylar üzerindeki kendine eş ve pozitif operatörlerin Berezin sayıları için bazı ters kuvvet eşitsizliklerini ispatlamak için bu eşitsizliklerin operatör formları uygulandı. Son olarak, üretici çekirdekli Hilbert uzayı üzerindeki üniter operatörlerin uzaklık tahmini için üretici çekirdekler tekniği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, firstly, the historical development of the topic is mentioned, and some definitions and main results used in the work are given. Later, operator analogues of some classical inequalities, including Hardy and Hardy-Hilbert type inequalities are given. Also, the relationship between Hardy and Hardy-Hilbert type of some classical inequalities are given for the Berezin numbers and some of its results are focused in terms of Berezin symbols. These operator forms of such inequalities for proving some inverse power inequalities for the Berezin number of self-adjoint and positive opertors acting on a Reproducing kernel are applied. Finally, use reproducing kernels technique to estimate unitary operators on a Reproducing kernel Hilbert spaces.