Washington ve Valencia portakal suyunda farklı reçinelerle acılık giderme ve ürün kalitesi üzerine etkileri
Debittering of Washington naval and Valencia orange juices by adsorption resins and effects on the product quality
- Tez No: 634866
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KOLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Washington navel ve Valensiya portakal sularında acılık bileşenlerinin uzaklaştırılması amacıyla adsorbent reçine sisteminin kullanıldığı bu araştırmada; acılık giderme işlemlerinde kullanılan“Seplite LSF904”(Sunresin) ve“Alimentech P-495”(Bucher) reçinelerinin etkinlikleri belirlenmiş ve farklı akış hızlarında (25 mL/dk, 75 mL/dk ve 200 mL/dk) acılık giderme sisteminden geçirilen portakal sularının kalite özelliklerindeki değişimler belirlenmiştir. Acılık giderme işlemi ile Washington navel ve Valensiya portakal sularında limonin, naringin ve hesperidinin uzaklaştırılabildiği görülmüştür. Washington navel ve Valensiya portakal sularında, düşük akış hızlarında (25 mL/dk) Alimentech P-495 (Bucher) reçinesinin limonin, naringin ve hesperidin acılık bileşenlerini Seplite LSF904 (Sunresin)'e göre daha iyi uzaklaştırdığı belirlenmiştir. Acılık giderme işleminde kullanılan Bucher ve Sunresin reçinelerinin adsorplama özelliğine ve kolondan geçen portakal suyunun akış hızına bağlı olarak, sitrik asit, malik asit ve askorbik asit miktarının azaldığı, şeker içeriğinde herhangi bir önemli değişikliğin olmadığı ve titrasyon asitliği değerlerinin, işlem görmemiş portakal sularına göre azaldığı, buna karşılık pH değerinin arttığı da tespit edilmiştir. Acılığı giderilmiş portakal sularının HMF içeriğinin de azaldığı ve Seplite LSF904 (Sunresin) reçinesi kullanılarak elde edilen acılığı giderilmiş portakal sularında bu azalmanın çok daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to remove compounds contributing to the bitterness of Washington navel and Valencia orange juices by using adsorption resins. The performances of Seplite LSF904 (Sunresin) and Alimentech P-945 (Bucher) resins on debittering of orange juices were first determined. The changes in the quality characteristics of the juices were then evaluated after debittering in an adsorption column with various flow rates (25 mL/min, 75 mL/min and 200 mL/min). The adsorption resins were found to be capable of removing limonin, naringin and hesperidin from Washington navel and Valencia orange juices. Alimentech P-945 (Bucher) resin removed higher amounts of limonin, naringin and hesperidin than Seplite LSF904 (Sunresin) at the lowest flow rate (25 mL/min). The amounts of citric, malic and ascorbic acids in the orange juices were found to decrease during debittering depending on the resin type and flow rate of orange juices. Debittering however did not cause any significant change in the sugar contents of the orange juices. A decrease in titratable acidity hence an increase in pH values was observed. Debittering was also found to decrease hydroxymethyl furfural (HMF) contents of the orange juices. HMF levels in the orange juices debittered by Seplite LSF904 (Sunresin) were lower than those in the orange juices debittered by AlimentechP-945 (Bucher).