Yün liflerinin plazma sistemleri ile modifikasyonu
The modification of wool fiber with plasma systems
  1. Tez No: 475200
  2. Yazar: NURUL HÜDA SANA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA OKTAV BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ekolojik ve ekonomik sorumlulukların giderek arttığı günümüzde, tekstil sektöründe alternatif yöntemler üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Düşük enerji kullanımına olanak veren, maliyetlerin düşük olduğu ve çevresel olumsuz etkilerin en aza indirildiği alternatif yöntemler tekstil üzerine çalışan çoğu bilim alanının temel bilgeleri arasında yerini almıştır. Bu çalışmada, tekstilde yaygın kullanım alanına sahip yün lifinin özelliklerinin geliştirilmesi için kullanılan alternatif yöntemlerden plazma uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yünün modifikasyonu için yapılan plazma çalışmaları incelenerek, bilimsel çalışmaların bakış açısına ve araştırmacılara yön göstermesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increasing importance of ecological and economical restrictions, the textile sector is working on alternative methods. Alternative methods that allows the use of low-energy, low costs and minimized environmental adverse impacts, has taken place between most of the basic interests of science. Which work on textile sector. In this study, a plasma process, which is used for the development of properties of wool fibers that are common used in textile, are introduced. Moreover, some studies of plasmas conducted to modification of wool were examined. It was aimed to show the direction for researchers and a viewpoint for scientists.