Condensation polymerizations of glyoxal with polyols
  1. Tez No: 47521
  2. Yazar: HAVVA YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
vi ÖZET Bu çalışmada, glioksalin poliollerie olan kondensasyon reaksiyonlanyla çeşitli polimerik glioksal asetalîeri smtezlenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde glioksal üe etflengiikol, gliserol, mezo- eritritoî, sorbitol gibi kısa polioîler ve 1,5-pentandioî, polietüen glikol gibi uzun dioller kullanıldı. Hidroksil sayısı iki üe altı arastada değişen kısa poliollerlerden çapraz bağlanmış ağ dokulu polimerler elde edildi ve / onksiyonalitenin polimer yapısı ve özellikleri üzerindeki etkisi incelendi Bu çalışmanın ikinci kısmında, glioksal tetraetü asetalin aynı kısa poîioî ve uzun dioller üe olan transasetalizasyon reaksiyonları incelendi Bu yöntem, hidroksü son gruplu polietüen glikol kuîlanüdığmda film veya elyaf oluşturabüen üginç ürünler vermiştir. Bu iki yöntemle sekiz yeni glioksal asetali sentezlenmiş ve bunların yapıları 13C-CPMAS NMR, JH-NMR Ve İR spektroskopi yöntemleriyle tayin edilmiştir. C2H5CY0N c2H5
Özet (Çeviri)
ABSTRACT în this study, polymeric acetals of glyoxai were synthesized from polyols by the condensation reactions of glyoxaL In the first part of this study, short polyols such as ethylene glycol, glycerol, meso-eryhthritol, sorbitol and long diols such as 1,5-pentanediol, polyethylene glycol were used with glyoxaL In the case of short polyols with varying hydoxyl numbers betwen six and two, highly crosslinked network type polymers were obtained and the effect of functionality on the properties and on the structures of those polymers were studied. In the second part of this study, transacetalization reactions of glyoxai tetraethyl acetal were carried out with the same short polyols and long diols. This method yielded interesting products with hydroxy therminated polyethylene glycol. The new polymers, whose structure shown below, had film or fiber forming abflitiea In this study, by this two pathways, eight new glyoxai acetals were synthesized and their structures were characterized by i8C-CPMAS NMR, 1H- NMR and IR spectra. H-(QCH2CH2)-a, °\ y°^J( 0CR2CEif~ ° ^ O^O^OCjHj 0N/04 CH2CH204- H -OqHs n :4a, 10