Türk İdare Hukukunda maden işletme sözleşmeleri
Mining contracts in Turkish Administrative Law
  1. Tez No: 475233
  2. Yazar: MURADİYE ÇEVİKÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Madenler, tarihin bütün dönemlerine damgasını vurmuş doğal kaynaklardır. Günümüz dünyasında gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerin, madenciliğin itici gücünden yararlandıkları aşikârdır. Her ülke kendi sosyal, ekonomik ve siyasi politikası doğrultusunda madencilik politikasını belirlemekte ve maden mevzuatını oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında esas olarak ülkemiz maden mevzuatında öngörülen maden işletme usullerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, maden kavramının tanımı ve kapsamı ortaya konulmaya çalışılmış, maden hukuku alanındaki temel tartışmalara yer verilmiş ve madencilik faaliyetleri çevre hukuku, sürdürülebilir kalkınma ve katılım ilkesi bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, ruhsat usulü ile Soma ve Ermenek'te yaşanan elim maden kazalarından sonra üzerinde tartışmaların yoğunlaştığı rödovans sözleşmeleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Son bölümde ise ruhsat usulünde tarafların hakları ve yükümlülükleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mines are natural resources which have leaved its mark in all period of history. In today's world it is clear that countries which have an advanced economy take advantage of the driving force of mining. Every country determines its mining policy and forms its mining legislation in accordance with its social, economic and political policies. In this thesis it is constitutively aimed at revealing methods of mining prescribed by our country's mining law. In the first chapter of the thesis, it was attempted revealing definition and scope of the mine term, basic discussions in the mining law was featured and mining activities were assessed in the context of the environmental law, sustainable development and the public participation principle. In the second chapter of the thesis, the licence method and royalty agreements debated over after deplorable mining accidents which took place in Soma and Ermenek were discussed thoroughly. And the last chapter of the thesis, rights and obligations of parties in the licence method were revealed.