Otel işletmelerinde üretkenlik karşıtı iş davranışları bağlamında sanal kaytarmanın çözümlenmesi ve değerlendirilmesi
Solution and evaluation of cyberloafing in the context of counterproductive work behaviors in the hotel enterprises
  1. Tez No: 475258
  2. Yazar: BARIŞ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 519
Özet
Örgütlerin temel amacı karlarını en yüksek seviyeye çıkartmaktır. Bunu sağlamak içinde maliyetlerini kontrol altına alması ve işyerinde israfı en az seviyeye indirmesi gerekmektedir. Ayrıca bunu sağlamanın bir yoluda üretkenlik karşıtı iş davranışlarını en az seviyeye indirmektir. Örgütleri maliyet ve zaman açısından zarara uğratan birçok çalışma yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmalar genellikle olumsuz iş davranışları kapsamında değerlendirilmekte ve birçok farklı kavram altında incelenmektedir. Oysa üretkenlik karşıtı iş davranışları birçok olumsuz davranışı kapsayan kendine özgü türleri ve boyutları olan bir yaklaşımdır. Üretimi saptırma, fiziksel ve sözlü saldırı, işini kasıtlı olarak yanlış yapma, hırsızlık yapma, kundaklama, bilinçli olarak geri çekilme (işe gitmemek için bahaneler uydurmak, işe gitmemek, işten erken çıkma, uzun molalar verme vs.) gibi davranışları kapsamaktadır (Doğan ve Kılıç, 2014: 103). Üretkenlik karşıtı iş davranışları örgütsel davranışın karanlık yüzü olarak adlandırılmakta ve sanal kaytarmada üretkenlik karşıtı iş davranışları adı altında incelenmektedir (Varoğlu ve Sığrı, 2013: 624). Sanal kaytarma mesai saatleri içerisinde çalışanların internet, bilgisayar ve akıllı cep telefonlarını kişisel amaçları için kullanmasıdır (Kaplan ve Çetinkaya, 2014: 27). Araştırmacılar sanal kaytarma konusunda ikiye ayrılmaktadır. Kimi araştırmacılar sanal kaytarmanın örgüt için son derece zararlı olduğunu, verimlilik kaybına ve hukuki yaptırımlara sebep olduğunu belirtirken kimi araştırmacılarda sanal kaytarmanın yararlarından stres atmayı sağlamasından, üretkenlik artışından ve sunmuş olduğu eşsiz öğrenme fırsatlarından söz etmektedir (İyigün vd., 2014: 58; Cavusoğlu vd., 2014: 150; Keklik vd., 2015: 130). Sanal kaytarma ile ilgili araştırmalar gün geçtikçe artmasına rağmen ulusal yazında bu konunun yeterince araştırılmadığı saptanmıştır. Bunun sonucunda da bu araştırmada otel çalışanlarının demografik değişkenler açısından sanal kaytarma faaliyetlerinin farklılık gösterip göstermediği saptanarak, otel çalışanların görüşlerine göre sanal kaytarmanın nedenleri hakkında bilgi edinmek ve bu nedenlere bağlı olarak sanal kaytarmanın oteli ve çalışanı nasıl etkilediğini tespit etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the instutions is to make its promotion the highest level. In order to this, it needs to control its costs and to reduce its wastes. Besides this, another way to do this reduce counterproductive work behaviours. There are many researches about instutions which makes harm both cost and time for them. These researches are generally evaluated in a negative way, and analyzed many different issues. However, counterproductive work behaviours includes many negative ways which have its own types and dimensions. Product deviance, physically and verbal attack, doing purposely work incorrecty, stealing, sabotage, (making excuses for not going to work, leave work earlier, long breaks) like these behaviours (Doğan ve Kılıç, 2014: 103). Counterproductive work behaviours are organizational behaviours dark side and cyberloafing is analyzed as a counterproductive work behaviours (Varoğlu ve Sığrı, 2013: 624). Cyberloafing is called as the workers their mobile phones during work hours, computers, internet for their personal usages (Kaplan ve Çetinkaya, 2014: 27). The researches are divided into two groups about cyberloafing. Some of them say cyberloafing is severely harmful, decrease of performance, and some law punishments to cause, some of them say, cyberloafing makes workers get rid of stres, increase of performance, unique learning and opportunities (İyigün vd., 2014: 58; Cavusoğlu vd., 2014: 150; Keklik vd., 2015: 130). The more researches are made about cyberloafing but in national thesis it is not enough. As a result, in this research hotel workers demographic information cyberloafing if it shows difference or not, according to hotel workes ideas what are the reasons of the cyberloafing? To get information about this and the hotel and the workers are affected how? it is the main aim of this study.