Turizm deneyiminin destinasyon imajı üzerindeki etkisi: Alanya örneği
Effects of tourism experience on the destination image: Case of Alanya
  1. Tez No: 475266
  2. Yazar: CANER GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı; tatil destinasyonu olarak Alanya'yı seçen turistlerin, ziyaret öncesi ve ziyaret sonrasında oluşan destinasyon imajında farklılık olup olmadığını incelemektir. Bu kapsamda ziyaret öncesi ve ziyaret sonrası imaj oluşumuna etki eden faktörler analiz edilmiştir. Araştırma örneklemi için Alanya'ya gelen 384 turist dahil edilmiş ve destinasyondan ayrılış gününde verilen anketler ile veriler elde edilmiştir. Anketler ile turistlerin demografik özellikler bilgi kaynakları, itici ve çekici seyahat motivasyonları, tatil öncesi ve sonrası destinasyon imajı, katıldıkları faaliyetler, tatil memnuniyeti ve tatil sonrası davranışları hakkında veriler edinilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde eşleştirilmiş örneklem t testi, t testi, anova, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde tatil öncesi ve sonrası destinasyon imajı farklılaşmaktadır. Turistlerin destinasyonda katıldıkları faaliyetler, imaj farklılıklaşmanın meydana gelmesinde önemli rol oynamaktadır. İtici ve çekici seyahat motivasyonları tatil öncesi destinasyon imajını etkilerken, bilgi kaynaklarının tatil öncesi imaj üzerinde etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the tourists who choose Alanya as the destination of the holiday differ in the image of the destination pre and post visit. In this context, factors affecting image formation pre and post visit were analyzed. The survey sample was obtained from the questionnaire on the day of departure of 384 tourists coming to Alanya. The questionnaires were used to obtain information about demographic factors, information sources, motivational and attractive travel motivations, pre and post travel destination images, activities they attended, vacation satisfaction and post-holiday behavior. The obtained data were analyzed with SPSS package program. In the analysis of the data, paired sample t test, t test, ANOVA, correlation and regression analysis were used. As a result, the pre and post destination image differs. The activities that tourists attend in the destination play an important role in the diversity of the image. While push and pull travel motivations affect pre-holiday destination image, information sources have no effect on the pre- image of destination