Çameriya ve Kosova örnekleri bağlamında 'Büyük Arnavutluk' düşüncesi ve etkileri
The idea of 'Greater Albania' and its effects on Chameria and Kosovo issue
  1. Tez No: 475272
  2. Yazar: INA LELAJ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Arnavut milliyetçiliği, komşu ülkeler arasında diğer milliyetçi fikirlerin doğasına kıyasla farklılık göstermektedir. Nitekim Arnavutlar farklı koşul ve gelişmelerden ötürü, Yunanlar, Sırplar, Bulgarlar ve Karadağlılara nazaran 1913 yılı itibariyle daha geç bağımsızlık elde eden millet olmuştur. 19. Yüzyıl Balkan coğrafyasının olağanüstü siyasi ve askeri gelişmeleri karşısında etnik nüfusunun Batılı güçlerin antlaşmalarda gösterdiği ince ve plânlı stratejileri gereği kendi toprakları dışında Sırbistan ve Yunanistan topraklarında bırakılması“Büyük Arnavutluk”düşüncesinin Arnavutlar arasında varlık bulmasına diğer taraftan ise bu düşüncelerin Sırbistan ve Yunanistan arasında rahatsızlık uyandırmasına zemin hazırlamıştır.“Büyük Arnavutluk”fikri, Sırplar ve Yunanlarca zaman zaman Arnavutları“büyük devlet kurma planı güden milliyetçi insanlar”olarak tanımlamalarına kapı aralamıştır. Bu çalışma,“Büyük Arnavutluk”düşüncesini İngilizce, İtalyanca, Türkçe ve Arnavutça eserler ışığında değerlendirmeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda, Arnavutlar arasında olası bir ''Büyük Arnavutluk'' planının tarih boyunca ne ölçüde rağbet gördüğü ve uygulama alanı bulduğu sorusunu da aydınlatmayı hedeflemiştir. Nitekim bilindiği üzere bu amaca ulaşmak için Arnavutların kim olduğunun ve Balkanlar tarihinde nerede durduklarının bilinmesi elzemdir. Bu hedef doğrultusunda, Arnavutların şimdiye kadar böylesi ciddi bir tefekkürde ''Büyük Arnavutluk'' planına sahip olup olmadığını daha iyi anlamak ve araştırmak amacıyla Arnavutluk milliyetçiliğinin tarihi evreleri mercek altına alınmıştır. Arnavutlar; Arnavutluk Cumhuriyeti, Kosova Cumhuriyeti, Karadağ Cumhuriyeti, Sırbistan Cumhuriyeti, Yunanistan Cumhuriyeti ve Makedonya Cumhuriyeti'nde yaşamaktadırlar. Dolayısıyla, Arnavutlar Güney Avrupa'daki Balkan Yarımadasının 5 farklı ülkesinde bölünmüş vaziyette mevcudiyetini diğer kültürlerin sirayetinde muhafaza eden millet olarak ilginç bir örneği oluşturmaktadır. Bu gerçekten hareketle ''Büyük Arnavutluk'' düşüncesinin en çok tartışma götürdüğü Kosova ve Çameriya Arnavutlarının bu düşünce etrafında gelişen sorunları ve bu sorunların onlar üzerindeki etkileri çalışmanın odaklandığı temel alan olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Albanian nationalism is defined as a different one when compared to the nature of other nationalist ideas among its neighbor countries. On the other hand, it is striking the fact that the first nationalist ideas came too late between Albanians and that they were the last nation, when it is related to other Balkan nations such as Greeks, Serbs, Bulgarians and Montenegrins, to declare its independence from the Ottoman Empirein 1912. The decision of leaving Albanian population inside Greece and Serbia's territories, taken by the Western powers, led to the arouse of the Albanian nationalism between Albanians and on the other side evoked discomfort in Serbia and Greece. Due to this fact Serbs and Greeks accuse Albanians of having a nationalist plan which aims the creation of a possible ''Greater Albania'' state. This paper aims to present the Albanian version of the ''Greater Albania'' idea using academic works written in different languages. At the same time, it also aims the search for a possible ''Greater Albania'' plan among Albanians through history. In order to reach such goal it is necessary to know who are the Albanians and where do they stand in Balkans history. To better understand if Albanians have ever had a ''Greater Albania'' plan, it is important to analyse the Albanians nationalism phases in order to try finding such a plan. It is to be remembered that Albanians do live in the Republic of Albania, Republic of Kosovo, Republic of Montenegro, Republic of Serbia, Republic of Greece and in the Republic of Macedonia. In other words, the Albanians constitute an interesting example as the only nation of the Balkan Peninsula in Southern Europe divided in 5 different countries. In this study, in order to understand how and to what extent the idea of“Greater Albania”affected the lifestyles of Albanians living outside the borders of the Republic of Albania, the problematic cases of Kosovo Albanians and Cham Albanians populations are being analysed during war and peace times.