Hilmi Ziya Ülken'de bilim felsefesi (Batılı filozoflarla karşılaştırmalı bir çalışma)
The philosophy of science in Hilmi Ziya Ulken (A comparative study with western philosophers)
  1. Tez No: 475290
  2. Yazar: EKİN KAYNAK ILTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YAKIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bilimsel düşünme ve araştırma yöntemlerinin mantıksal bir çözümlemesini vermeyi amaçlayan bilim felsefesi, bilimsel bilginin niteliğini incelerken epistemolojiyle, bilimsel akıl yürütmeyi sorgularken mantıkla, bilimin incelediği varlıkların gerçekliğini ele alırken metafizikle, bilimin gelişimini, bilimsel kuramların değişimini, bilimin doğasını ele alırken de sosyoloji ve tarih alanlarıyla ilişki kurmaktadır. Sosyal bilimlerin en önemli görülen alanlarıyla bu denli sıkı bir ilişki içerisinde olan bilim felsefesinin, tarihsel olarak bakıldığında Antik Yunan'a dek uzanan büyük bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. Ancak disipliner bir duruma gelmesi, hızla gelişen bilimin sonucu olarak, felsefenin bilim üzerine düşünmeye başlamasıyla, 20. Yüzyılda gerçekleşmiştir. Sonraki süreçte de artık bilimin hızlı gelişimi ve bilimdeki soruların artmasıyla, felsefenin en önemli dallarından biri durumuna gelmiştir. Bu çalışmada ülkemizin önde gelen düşünce ve bilim insanı, Cumhuriyet Dönemi aydınlarından, felsefe, sosyoloji, psikoloji, antropoloji gibi sosyal bilimlerin hemen her alanında eserler ortaya koyan ve felsefe temelinin oluşmasında önemli rol oynayan Ord. Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken'in bilim felsefesinin temel konularına ilişkin yapmış olduğu tarihsel değerlendirmeyi ve onun bu konulardaki görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Daha sonra bilim felsefesi alanında Batı'da büyük etki yaratmış olan Henri Poincaré, Karl Popper ve Thomas Kuhn'un görüşleriyle Ülken'in görüşlerini karşılaştırarak, onun da bu alanda dikkate alınması gereken düşüncelerinin bulunduğunu ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The philosophy of science, which aims to give a logical analysis of scientific thinking and research methods, is in a relationship with epistemology while examining the characteristics of scientific knowledge; with logic while examining the scientific reasoning; with metaphysics while dealing with the reality of the beings studied by science, and with sociology and history while dealing with the development of science, the changes of scientific theories and the nature of science. It seems that the philosophy of science, which is in such a close relation with the most important fields of social sciences, has a great past that goes back to Ancient Greece when viewed historically. However, its disciplinary status has been realized in the 20th Century, when the philosophy began to think about science, as the result of the rapid development of science. In the following period, with the rapid development of science and the increase of the questions in science, philosophy of science became one of the most important branches of philosophy In this study we aimed to reveal historical consideration about basic subjects of philosophy of science and ideas of Ord. Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken who is one of the Prominent scholars of our country and intellectual of Republic Period. He also put forward studies on almost each subject of the social sciences such as philosophy, sociology, antropology. Then we tried to reveal that he hasthoughts need to be considered in this area, by comparing Ülken's thoughts with Henri Poincaré, Karl Popper and Thomas Kuhn, who had a great effect on philosophy of science in western world.