Neoliberal küreselleşme, kırsal dönüşüm ve mülksüzleştirme rejimleri
Neoliberal globalization, rural transformation and dispossesion regimes
- Tez No: 475316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİFE KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Küreselleşme süreçleri toplumların pek çok kesimini etkilediği gibi kırsal alanı da etkilemekte ve değiştirmektedir. Bu tezin amacı, küreselleşmenin ve onun yerel düzeyde önüne açan neoliberal politikaların Türkiye'nin kırsal bölgelerindeki ilişkileri ve kırsalın görünümlerini nasıl değiştirdiğini ele almaktır. Tüm bu değişimler ise, neoliberal rejimin birikim aracı olarak“mülksüzleştirme”süreçleri ile beraber ele alınmaktadır. Bu bağlamda, tez, dönüşen ilişkileri ortaya koyabilmek adına, Antalya'nın üç farklı köyünde gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlardan elde edilen verilerin yanı sıra, istatistiki verilere ve literatür taramasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The process of globalization affects and changes the rural area society as well as many parts of the society. The aim of this thesis is to examine how globalization and neoliberal policies that open up at the local level change Turkey's relations in the rural areas and the appearance of the countryside. All these changes are handled with the processes of“ dispossession”as a means of accumulation of the neoliberal regime. In this context, the thesis is based on the data obtained from the in-depth interviews conducted in three different villages of Antalya, as well as the statistical data and literature review, in order to reveal the transformed relations.