Forms of financing for Syrian-owned businesses in Turkey and financing difficulties
Türkiye'deki Suriye'lilere ait işletmelerin finansman şekilleri ve karşılaştıkları finansman zorlukları
  1. Tez No: 870106
  2. Yazar: OMAR ALFTIEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki Suriyelilerin sahip olduğu projelerin ana finansman kaynaklarını ve Suriyeli girişimcilerin fonlarını güvence altına alma ve projelerinin devamlılığını sağlama konusunda karşılaştıkları engelleri ve zorlayıcı faktörleri araştırmaktır. Literatür taramasına göre, Mültecilerin yeni yerleştirildikleri ülkelerdeki finansman kaynakları olarak beş ana kaynak belirlendi. Bunlar; Kişisel tasarruflar, İlgili diasporanın desteği, Yerel ortaklıklar, Sivil toplum kuruluşları ve Uluslararası yardım ve bağışçılar. Bu beş kaynak, tartışma ve sonuç sunumlarının kolaylığı açısından kendi kendine destekli ve resmi geliştirme destekli kategoriler olmak üzere iki ana dal altında kategorize edilmiştir. Gaziantep ilinide, Suriyelilerin sahip olduğu toplam 250 proje, yukarıda belirtilen tüm kategorilere dağıtılan sıralı regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, birinci kategorideki projelerin dış etkenlere ve zorluklara karşı ikinci kategoriye göre daha az dayanıklılığa ve dirence sahip olduğunu ortaya koydu. Engeller ve zorluklar açısından sonuçlar, projenin devamlılığı üzerindeki dış faktörler ile fon sağlama ve dayanma arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yasal ve düzenleyici engeller, siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın yanı sıra varlık sahipliğine ilişkin kısıtlamalar ve medeni durumdan kaynaklanan ayrımcılık ve önyargılar, yatırımcı çekme ve iş dünyasında güvenilirlik kazanma yeteneğini etkileyebilir. Oysa dil ve kültür engelleri, entegrasyon zorlukları, bilgi ve bilgi eksikliği ile Türkiye'de teminat veya güvenilir kredi geçmişi eksikliği, proje fon kazanımını ve dayanıklılığını etkileyen en önemli bireysel faktörler olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, ev sahibi topluluklardaki politika yapıcılar ve özelde mültecileri ev sahibi ülkelerde ekonomik olarak meşgul etmeyi amaçlayan program tasarımcıları ve genel olarak mülteci meseleleri araştırmacıları için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explore the main sources of funding of the Syrian owned projects established in Turkey, and the barriers and challenging factors that face the Syrian entrepreneurs to secure their funds and keep their projects continuity. According to the literature, five main resources have been identified to be the sources of funding for the refugees in their new countries of resettlements. Namely; personal savings, support from the related diaspora, local partnership, non-governmental organizations and the international aid and donors. Those five sources have been categorized under two main branches as self-assisted and official development assisted categories for ease of discussion and results presentations. A total of 250 Syrian owned projects in Gaziantep city have been analyzed using ordinal regression analysis, distributed between all the aforementioned categories. Findings suggested that, the projects under the first category have less resilience and withstanding against the external factors and challenges than the second one. In terms of challenges, the results show a high relationship between the external factors on the project continuity and fund securing and withstanding. Such as the Legal and Regulatory Hurdles, the Political and Economic Instability as well the restrictions on the asset ownership and the discrimination and prejudice due to the civil status which can impact the ability to attract investors and gain credibility in the business community. Whereas, language and cultural barriers, integration challenges, lack of access to the market information in addition to the degree of the collateral or a reliable credit history in Turkey have been determined as the most significant individual factors that affect the project fund gain and resilience. The findings and conclusions from this research could be used by the policy makers in the refugee host communities as well the designers of the programs that aims to engage the refugees economically in their new homes, and to the researchers in refugees' affairs in general.