Türkiye'de y kuşağının sosyal sorunların çözümüne katılımlarında KSS projelerinin rolü
The role of CSR projects in involving the generation y in the solution of social problems
  1. Tez No: 475356
  2. Yazar: NERİMAN ERALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bir ülkenin gerek ekonomik gerekse sosyal kalkınmasında üretken bir rol oynayarak rekabetçi avantaj sunabilecek Y kuşağı nüfusu Türkiye'de önemli orana sahiptir. Kar maksimizasyonunun ötesinde toplumun çıkarlarını gözeten, paydaşlarının beklentileri doğrultusunda sosyal sorunların çözümünde rol alan kurumlar Türkiye'nin gerek sosyal gerekse ekonomik kalkınmasında önemli rol oynayan 25 milyon y kuşağını sosyal sorunların çözümüne dahil ederek sosyal sorunlar konusunda farkındalığını artırabilir ve onların sorunların çözümünde katılımlarını teşvik edebilir. Bu noktadan yola çıkan çalışmada; Türkiye'de y kuşağına mensup bireylerin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları konusundaki farkındalığı, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına katılımı, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının y kuşağı üyesinin sosyal sorunlara karşı farkındalığına ve sosyal sorunların çözümüne katılımında etkisi, hangi kurumsal sosyal sorumluluk projelerine ilgi duydukları ve nedenleri, bu süreci etkilediği düşüncesiyle de; bireyin sivil aktivist hareketlere karşı tutumu araştırmanın kapsamına alınmıştır. Bu araştırmanın amacı; y kuşağının sosyal sorunlara karşı farkındalığının ve sorunların çözümüne katılımlarını artırmak için Türkiye'deki kurumlara önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The Generation Y, which constitutes a significant percentage of Turkey's population, has the potential to provide competitive advantage by taking on a productive role in the economic and social development of countries. Organizations that place the interest of society before profit maximization and take part in the solution of the social problems in accordance with the expectations of their stakeholders can increase the awareness of Generation Y about social problems and encourage them to participate in the solution of these problems. They can achieve this by involving the 25 million members of Generation Y, who play an important role in the social and economic development of Turkey, in the solution of social problems. The study proceeds from this point and addresses; The awareness of individuals belonging to Generation Y in Turkey on corporate social responsibility works, their participation in corporate social responsibility works, the effect of corporate social responsibility on the awareness of the members of the Generation Y about social problems and their participation in the solution of social problems, in which corporate social responsibility projects they are interested in and why; And the attitude of the individual against civil activist movements was also included in the study with the idea that it influences this process. The purpose of this research is to propose ways in which the organizations in Turkey can increase Generation Y's awareness and participation regarding social problems and their solutions.