Witnessing desire: New media and shifting sexualities (Among youth)
Hazza tanıklık etmek: Yeni medya ve değişen cinsellikler (Gençler arasında)
- Tez No: 475387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ OZAN ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada esasen, günümüzdeki İnternet pornografisi ve onun Türkiye metropollerindeki spesifik bir grup insanın cinselliğe dair algısına etkileri inceleniyor. Çevrimiçi pornografik materyalin bugünkü şekilleri geçmiştekine kıyasla o kadar da yekpare bir alana tekabül etmiyor. Dolayısıyla denilebilir ki bu metinde, bugüne değin pornografiye yapılan bilindik itiraz ve bakma şekillerinin güçleştiği ve farklı yaklaşımlarla analiz etmenin elzem olduğu bir mecra ele alınıyor. Öte yandan söz konusu pornografik materyalin üretimine ilişkin de, kullanıcıların izledikleri materyalle nasıl ilişkilendiği sorgusunu içerisinde barındıran ilk analiz kümesini ilga etmeyen, farklı bir analiz kümesi daha oluşturuldu. Bu yeni analiz kümesi pornografik materyalin üretim süreçlerine detaylıca bakmayı mümkün kılarak, çevrimiçi ortamda cinsel pratiklerin metalaşmasını, üretim ve dağıtımına içkin emek sömürüsünün olup olmadığını ve bu yeni dijital dünyanın geleneksel sektörlerle farklılık ve devamlılıklarını tartışıyor. Evet, günümüz İnternet pornografisi cinsiyet ve kapitalizmin her türlü marazasının görülebildiği bir yer. Öte yandan cinsellikle ilgili yeni olanaklılıklar açabilme potansiyelini de barındırıyor: Cinsellik hiyerarşisinde eskinin belirli konumlarını tepetaklak etmekle kalmıyor, bir yandan da yepyeni cinsel pratiklere kapı aralıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis is essentially about the contemporary Internet pornography and its effects to a specific group of people's perception of sexuality in Turkish metropolises such as Istanbul, Izmir and Ankara. Online pornographic material does not correspond to a monolithic area if compared to past. Thereby it can be said that in this text, a new field is being inspected where common objections and perspectives are tougher to apply while new approaches are necessary to take hold of. On the other hand, another scheme of analysis is constructed, which does not supersede with the other one that contains the query of how users are being related with the product that they watch and consume. This new scheme, through making possible to investigate the production processes of pornographic material, discusses how sexual practices are being commodified in online environments, if there is any exploitation within production and distribution and continuities/discontinuities between this new digital world and conventional economical industries. It is true that contemporary Internet pornography has all failures of sexism and capitalism. On the other side, it also carries new possibilities for sexuality: It is not only making certain positions upside down on the sexual hierarchy, it also opens door for new sexual practices.