Unconventional response to unconventional warfare: Moroccan counterterrorism strategies
Konvansiyonel olmayan savaşa karşı konvansiyonel olmayan cevap: Fas'ın karşı terör stratejileri
  1. Tez No: 475403
  2. Yazar: HARUN TALHA AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel olmayan küresel terörle mücadele uygulanan konvansiyonel stratejilerin, tehdidin doğasını anlama bağlamında başarısızlığa uğramalarını inceleyeceğiz ve tehdidin doğasını anlamada başarılı olan Fas Krallığı'nın uyguladığı çok yönlü konvansiyonel olmayan karşı terör stratejisini inceleyeceğiz. Bu doğrultuda küresel sistemin karşı karşıya olduğu tehdit olan El Kaide uyguladığı taktikleri, ideolojik motivasyonları ve onu konvansiyonel terör örgütlerinden ayıran nevi şahsına münhasır özellikleri ele alınacak. Burada altı çizilmesi gereken bir mesele El Kaide'nin yalnızca bir örgüt olarak değil, bunun çok daha ötesinde oldukça yenilikçi ve esnek, cihat kavramını kurumsallaştıran, dünyanın değişik coğrafyalarında şirket gibi franchising dağıtan ve tespit edilmesi oldukça güç olan kendine yeterli hücre sistemiyle örgütlenen bir“fikir”olarak ele alınacağıdır. Bu sebeple El Kaide'nin zaman içinde değişen stratejileri ve taktikleri farklı jenerasyonlar halinde incelenecektir. El Kaide'ye karşı ABD öderliğinde yürütülen“küresel terörle savaş”ve başarısızlıkları incelenerek başarılı bir örnek olarak 2003 Kazablanka saldırılarından sonra uygulamaya başladığı yasal-askeri, sosyo-politik ve özellikle dini stratejileriyle Fas Krallığı vaka olarak incelenecek. Bu amaçla Fas'ta Al Akhawayn Üniversitesi bünyesinde üç ay kadar değişik şehirlerde mülakatlar yapma, sembolik öneme sahip bazı kurumlara ziyaretler gerçekleştirme ve çok sayıda vatandaşla bahse konu olan karşı terör stratejilerini konuşma ayrıcalığı elde ettik.
Özet (Çeviri)
In this study we will examine how conventional strategies against unconventional global terrorism failed in the context of understanding the nature of the threat, and how Kingdom of Morocco's multi-faceted unconventional counterterrorism strategy succeeded. In accordance with this purpose, Al Qaeda which global system encounter with will be assessed in terms of tactics, ideological motivations and its sui generis features which set apart from conventional terrorist organizations. It must be highlighted that Al Qaeda will not be evaluated as an organization, rather Al Qaeda will be considered as the“idea”which is quite innovative and flexible, Jihad franchisor in various part of the World, launched institutionalization of Jihad, and organized self-contained hard-to-detect network based system. Therefore changing strategies of Al Qaeda in due course will be examined in the context of different generations. USA-led Global War on Terror against Al Qaeda and its stalemates will be assessed and Kingdom of Morocco will be studied as a successful case study due to her legal-military, socio-political and religious strategies following 2003 Casablanca Attacks. In parallel with this purpose, we had privileged, within the body of Al Akhawayn University, to make interviews, visit institutions which have symbolic importance, and talk numerous nationals regarding counterterrorism strategies.