Love in the digital age: An investigation of attachment styles, relationship satisfaction and partner-related Facebook USE
Dijital çağda aşk: Bağlanma stilleri, ilişki doyumu ve partnerle ilgili Facebook kullanımının bir araştırması
  1. Tez No: 475411
  2. Yazar: ESRA ELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUDUM AKYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türk örneklemde kişilerin partnerleriyle ilgili Facebook kullanımlarını araştırarak; ilişki doyumu ve bağlanma stilinin partnerle ilgili Facebook kullanımıyla nasıl ilişkili olduğunu ölçmektir. Çalışmaya 20-40 yaşları arasında, şu anda bir romantik ilişkisi olan, FB hesabı olan ve FB hesabı olan romantik partneri olan 336 katılımcı katılmıştır. Bu çalışmada bilgilendirmiş onam formunun yanında; demografik bilgi formu, romantik ilişki doyumunu ölçmek için İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ), yetişkin bağlanma stilini ölçmek için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YIYE II) ve partnerle ilgili FB kullanımının farklı boyutlarını değerlendirmek için Partnerle İlgili Facebook Kullanım Ölçeği kullanılmıştır. İlişki doyumunun partnerle ilgili FB kullanımı tarafından tahmin edilebileceği hipotezi kurulmuştur. Bağlanma stilleri, cinsiyet ve ilişkiyle ilgili demografik değişkenlerin partnerle ilgili FB kullanımıyla ilişkili olacağı söylenmiştir. Beklentilere benzer olarak, ilişki doyumu partnerle ilgili FB kullanımının bazı boyutları tarafından tahmin edilmiştir. Ayrıca, bağlanma stilleri ve ilişkiyle ilgili demografik bilgiler; toplam ilişki sayısı ve ilişki durumu; partnerle ilgili FB kullanımı ile ilişkiliydi. Özellikle, daha fazla toplam ilişki sayısı, evli olmak ve kaçınan bağlanma daha az partnerle ilgili FB kullanımıyla alakalıydı. Diğer yandan, kaygılı bağlanma daha fazla partnerle ilgili FB kullanımıyla ilgiliydi. Beklentilerin aksine, kadın ve erkekler için herhangi bir fark yoktu. Bulgular tartışılmış ve araştırmacılar ve klinisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to measure how relationship satisfaction and attachment style were related to partner-related Facebook use with the aim of exploring individual's partner-related Facebook use on a Turkish sample. 336 participants; who are between the ages 20-40, in a romantic relationship currently, have a FB account and have a romantic partner who has a FB account; participated in the study. Besides the informed consent form; Demographic Information Form, Relationship Assessment Scale (RAS) to measure romantic relationship satisfaction, Experiences in Close Relationships- Revised (ECR-R) to measure adult attachment style and Partner-related Facebook Use Scale (PRFU) to evaluate different dimensions of partner-related FB use were utilized for this study. It was hypothesized that relationship satisfaction will be predicted by partner-related FB use. It was stated that attachment styles, gender and relationship-related demographic variables will be related to partner-related FB use. Similar to expectation, relationship satisfaction was predicted by some dimensions of partner-related FB use. Also, attachment styles and relationship-related demographic variables; total number of relationships and relationship status; were related to partner-related FB use. Specifically, more numbers of total relationships, being married and avoidant attachment was related to lower usage of partner-related FB. On the other hand, anxious attachment was related to higher levels of partner-related FB use. Contrary to expectations, there was no difference between men and women. The findings were discussed and clinical implications were made for the researchers and clinicians.