Finansal teknolojilerdeki değişmelerin bankaların belirli finansal büyüklüklere etkisinin regresyon analizi kullanılarak ölçülmesi
Measuring the impact of changes in financial technologies on specific financial metrics of banks using regression analysis
- Tez No: 935610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok sektörde de olduğu gibi bankacılık sektöründe de varlığını hissettirmiştir. İnternetin yaygınlaşması ve dijital dünya konsepti bireysel ve kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli bilgi ve işlem kolaylığı sağlamaktadır. Bu da bankacılık sektöründeki hizmetlerde dijital dönüşüm sürecini başlatmış ve sektör bu süreci iyi değerlendirmiştir. Bunun sonucunda, bireyler dijital bankacılık hizmetlerine erişim sayesinde sorunsuz bir şekilde işlem yapmış her geçen gün kendini yenilemiş ve taleplere ayak uydurmuştur. Buda bankacılık ve finans sektörünün karlarına ve performanslarına yansımıştır. Tezimde ülkemizdeki bankaların finansal performansı üzerindeki etkisi değişkenler arasında değerlendirmeye almayı amaçlamıştır. Telekomünikasyon teknolojisinin ve dijital bankacılık uygulamalarının gelişmesiyle birlikte bankalar hizmetlerini internet ve mobil uygulamalar üzerinden müşterilerine sunma olanağına kavuşmuşlardır. Bankalar müşterilerine müşterilerin de bankalara internet ortamında kullanıcılara ait önemli Kişisel bilgilerin ve kullanıcıların yaptığı işlemlerin, kullanıcının bilgisi olmadan toplanmasını ve bu bilgilerin kötü niyetli kişilere gönderilmesini sağlayan yazılım açıklarını önleyici tedbirleri aldıkça ve yasal düzenlemeleri destekleyici adımlar atıldıkça dijital bankacılık hizmetlerine olan talep de önemli ölçüde artış göstermiştir. Dijital bankacılık hizmetlerinin artması bankalar arasındaki rekabeti her geçen gün daha fazla artırmıştır. Bankalar mevcut teknolojik olanaklardan yararlanarak müşteri kazanma ve şube dışı kanallara yönlendirme açısından dijital sistemleri kullanmıştır. Müşterilere sunulan bankacılık hizmetleri bankaların finansal sonuçlarını etkilemiştir. Bu bağlamda dijital bankacılık hizmetlerinin bankaların finansal performansı üzerindeki etkisi belirlenirken Türkiye Bankalar Birliği'ne kayıtlı bankaların finansal verileri dikkate alınmış ve bu kapsamda Ortalama Özkaynak karlılığı, Ortalama aktif karlılık ve diğer değişkenlere ilişkin bir veri seti oluşturuldu. Çalışmada ekonometrik ve istatistiksel yöntemler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, it has made its presence felt in the banking sector, as in many other sectors. The widespread use of the Internet and the digital world concept provides sufficient information and transaction convenience to meet the needs of individual and corporate customers. This initiated the digital transformation process in services in the banking sector and the sector made good use of this process. As a result, individuals have made transactions smoothly thanks to access to digital banking services, renewing themselves day by day and keeping up with the demands. This is reflected in the profits and performances of the banking and finance sector. In my thesis, I aimed to evaluate the impact of variables on the financial performance of banks in our country. With the development of telecommunication technology and digital banking applications, banks have the opportunity to offer their services to their customers via the internet and mobile applications. The demand for digital banking services has increased significantly as banks take precautions to prevent software vulnerabilities that enable their customers and their customers to collect important personal information of users and transactions made by users on the internet without the user's knowledge and to send this information to malicious persons, and as steps are taken to support legal regulations. . The increase in digital banking services has increased the competition between banks day by day. Banks have used digital systems to gain customers and direct them to non-branch channels by taking advantage of existing technological opportunities. Banking services offered to customers have affected the financial results of banks. In this context, while determining the impact of digital banking services on the financial performance of banks, the financial data of banks registered with the Banks Association of Turkey were taken into account and in this context, a data set regarding Average Return on Equity, Average Return on Assets and other variables was created. Econometric and statistical methods were tested in the study.