48-66 aylık çocukların gelişimine uygun çocuk kitabı kriterlerinin belirlenmesinde Delphi tekniği uygulaması
48-66 monthly development of children applying Delphi technique in determining appropriate child book criteria
  1. Tez No: 475466
  2. Yazar: TUĞÇE GÜZELYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, uzman görüşleri yoluyla, 48-66 aylık çocukların gelişimine uygun çocuk kitabı kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Delphi tekniğinin kullanıldığı çalışmada 28 farklı üniversitenin Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü, Çocuk Gelişimi Bölümü, Çocuk Gelişimi Programında görev yapmakta olan akademisyenler ile çocuk kitabı yazarlarına ulaşılmış ve görüşleri alınmıştır. Birinci Delphi anketinde 24 akademisyenle 6 çocuk kitabı yazarına, ikinci ve üçüncü Delphi anketinde 15 akademisyenle 4 çocuk kitabı yazarına ulaşılmıştır. Veri toplama işlemi ardışık üç delphi anketi kullanılarak ve elektronik posta aracılığıyla yapılmıştır. Birinci Delphi anketi doğrultusunda 2 ana tema, 14 kategori ve 217 maddeden oluşan 7'li likert tipi ölçek oluşturulmuştur. İkinci ve üçüncü Delphi anketinde ölçek maddeleri uzmanlar tarafından puanlandıktan sonra istatiksel analizleri yapılmış ve görüş birliği sağlanan maddeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the criteria for children's books that are appropriate for the development of children aged 48-66 months through expert opinions. In the study used by the Delphi technician, academicians and children's book authors who were working in the Pre-school Teaching Department, Child Development Department, Child Development Program of 28 different universities were reached and opinions were received. In the first Delphi survey, 24 children attended to 6 children's books, and in the second and third Delphi survey, 15 children and 4 children's book authors were reached. Data collection was carried out by three consecutive delphi and electronic mail. In order to understand the first Delphi, 7 scale likert type scale consisting of 2 main themes, 14 categories and 217 items were created. After scoring by the scale experts in the second and third Delphi questionnaire, statistical analyzes were made and the items provided with the opinion were evaluated