The predictive relationship between teaching, social and cognitive presence, and collaborative task achievement in a face-to-face EFL context
İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği yüzyüze bir ortamda öğretimsel, sosyal ve bilişsel buradalık ile grup çalışma başarısı arasındaki yordama ilişkisi
  1. Tez No: 475488
  2. Yazar: İREM SARI HESHMATI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın temel amacı İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği yüzyüze bir ortamda öğretimsel, sosyal ve bilişsel buradalığın grup çalışma başarısını anlamlı bir biçimde yordayıp yordamadığını araştırmaktır. Çalışma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitenin hazırlık okulunda ve 169 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmada ağırlıklı olarak asıl analizler için nicel veri, betimsel amaçlar için de nitel veri kullanılmıştır. Çoklu regresyon analiz sonuçları öğretimsel, sosyal ve bilişsel buradalığın grup çalışma başarısının yordamlanmasında istatistiksel olarak anlamlı bir etkilerinin olmadığını ortaya koymuştur. Diğer yandan ise görüşme sonuçları, öğrencilerin bu grup çalışmasındaki buradalık kavramları ile ilgili algılarının düşük olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the predictive relationship between teaching, social and cognitive presence, and collaborative task achievement in a face-to-face EFL context. The study was conducted with 169 students, at a prep school of a foundation university in Turkey. The study employed quantitative data for main analyses and qualitative data for descriptive purposes. The main multiple regression analysis results revealed that teaching, social and cognitive presences were statistically nonsignificant predictors of the task achievement. The interview results, on the other hand, indicated that students had low perceptions of the presences in this collaborative task.