L'Historicité du monde chez Hegel et Heidegger
Hegel ve Heidegger felsefesinde dünyanın tarihselliği
- Tez No: 475517
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Günümüzde“dünya”nın kendisine dair, onu doğadan farklılaştırarak, kolayca konuşabilmemize rağmen, içine gömüldüğümüz“dünya”nın“dolayımsız doğa”,“cansız nesneler doğası”olduğuna inanmaya, bununla birlikte,“dünya”nın tarihi-kültürel olduğu fikrini aynı düzeyde savunmaya eğilimliyizdir. Bu çalışmamızda,“dünyanın tarihselliği”ne dair Hegelci ve Heideggerci yaklaşımlar incelenmektedir. İncelemiz şu iki temel soru etrafında organize edildi: 1. Orada halihazırda olan (doğa) ile“dünya”arasındaki farkı nasıl açımlayabiliriz? 2. Özneye ( veya Geist'a veya Dasein'a)“dünya”ya form verme gücünü veya“dünya”yı tesis etme gücünü hangi ölçüde atfetmek gerekir? Bu sorulardan hareketle, çalışmamızda Hegel ve Heidegger Felsefesinde“dünyanın tarihselliği”nin ne anlama geldiği incelenmekte ve nihayetinde de her iki yaklaşım arasında kısa bir karşılaştırma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Though, in our time, we readily speak of the world as distinct from nature, we are nevertheless tempted to believe that the“world”in which we engage is the immediate nature consisting of inanimate objects. However, we are also tempted to defend the idea that the world is historical and cultural. In our study, we will analyze the Hegelian and Heideggerian conceptions of the historicity of the world. Two main questions will guide our study: 1. How should we approach the difference between what is always already there (nature) and the world? 2. And to what extent does the subject (or Spirit or Dasein) have the power to shape and constitute the world? From these questions, our study tries to explain what the historicity of the world is in Hegel and Heidegger and then to compare their conception of the historicity of the world.