Türkiye muhasebe standartlarının liman işletmeciliğine uygulanması: Örnek uygulamalar
Application of Turkish accounting standards in port business: Examples of some standards
- Tez No: 475619
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küresel boyuttaki tedarik zinciri ve lojistik kavramlarının içinde en büyük yeri alan deniz ulaştırmasında, altyapısı en büyük ve stratejik olanı şüphesiz limanlardır.Ulaştırma sektöründeki limanlar dâhil tüm ticari aktörlerin finansal raporlama dillerini küreselleşen ekonomik sistem içerisinde anlaşılır, şeffaf ve karşılaştırabilir kılmaları gerekli olmuştur. Böylece dünya ölçeğindeki tüm Finansal veri hazırlayıcıları ulusal düzeyde hazırladıkları muhasebe verilerini uluslararası düzeye tam, doğru, yeterli ve aynı anlamı verecek şekilde sunacak, karar vericiler için doğru ve güvenilir bilgiyi üreteceklerdir. Konusunu Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarından alan bu çalışmada; Liman İşletmelerinde özellikle kullanılan bazı standartların, Liman işletmeciliğine özgü olarak nasıl uygulanabileceği örnek olaylar üzerinden incelenmiştir. Standart hükümlerinin uygulanmasındaki genel yaklaşım göz önünde bulundurularak standartların Liman hizmetlerine özgü uyarlanmasında dikkat edilmesi gereken farklı yönlerin uygulamada nasıl gerçekleştirileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, ports have the largest and strategic infrastructure in marine transportation, which has the greatest place in the küresel supply chain and logistics concepts. It is essential that all commercial actors, including ports in the transport sector, should be able to make their financial reporting languages understandable, clear and comparable within the küresel economic system. Thus, all financial data makers on the world scale will provide accurate and reliable information to the international level of accounting data that they prepared at the national level and will produce accurate and reliable information for decision makers. In this study, which the subject was applied from International Financial Reporting Standards, It has been investigated through the case studies how some of the standards that are used in Port Authorities can be applied to port operations particularly. It has been demonstrated how the different aspects of the standardization of the Port Services should be applied in practice by taking into account the general approach to the implementation of the standard provisions.