Politika transferi bağlamında Türkiye'de stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme
Strategic planning and performance based budgeting in Turkey within the context of policy transfer
  1. Tez No: 475737
  2. Yazar: FEVZİ KAÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ARAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Kamu mali yönetimi reformu kapsamında ülkeler, bütçe açıklarını azaltmak, yolsuzluğu önlemek, kamu kaynaklarını etkili ve verimli kullanmak, şeffaflığı ve etkin bir hesap verebilirliği sağlamak için arayış içine girmişlerdir. Stratejik planlama ve performans esaslı bütçeleme sistemi bu arayışların bir sonucu olarak uygulamaya girmiş ve yaygınlık kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, kamu mali yönetimi reformu kapsamında performans esaslı bütçelemenin Türkiye'de yasalaşmasının, Dolowitz ve Marsh tarafından geliştirilen politika transferi modeli bağlamında kapsamlı bir analizini yapmaktır. Bu model kapsamında reform çalışmalarının başlangıcından başlayarak hangi dinamiklerin rol oynadığını, reformun içeriğinin belirlenmesinde bu dinamiklerin etkilerini ortaya koyarak, reformun başarı-başarısızlığını, neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla reformun hayatta geçirilmesinde rol oynayan aktörler incelenmiş, gönüllü ve zorlayıcı politika transferi açısından bir değerlendirme yapılmıştır. Reformun başarı ve başarısızlığı, seçilen kurumların performans denetimi raporları kapsamında; stratejik plan, performans programı ve faaliyet raporlarının incelenmesi ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylelikle, Türkiye'de kamu mali yönetimi reformlarının dinamiğini analiz etmek, yıllardır yapılanma içerisinde olan idarenin, yapmış olduğu reformların neden uzun erimli olamadığının nedenlerinin anlaşılmasına yardımcı olmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries seek to reduce budget deficits, to prevent corruption, to use public resources effectively and efficiently, and to ensure transparency and effective accountability by the Public Financial Management Reform. The strategic planning and performance-based budgeting system has been implemented as a result of these searches and has become widespread throughout the world. The aim of this study is to make a comprehensive analysis of the enactment of the performance-based budgeting system under the public financial management reform in Turkey in the context of the policy transfer model developed by Dolowitz and Marsh. This study aims to determine which dynamics play a role in the process, starting from the beginning of the reform studies, to reveal the effects of these dynamics in determining the content of the reform and to evaluate whether the reform is successful or not in the cause-effect relationship through the aforementioned model. In this context, the actors who played a role in putting the reform into practice are examined, an evaluation is conducted in terms of voluntary and coercive policy transfer. The success and/or failure of the reform is tried to determine through strategic plan, performance program and activity reports within the scope of the performance audit reports on selected institutions. In this way, it is aimed to give an idea about the dynamics of the public financial management reforms in Turkey and to understand administrative reforms, which have been conducted for many years cannot be long-term.