Alevi sivil toplum örgütlerinin AKP hükümetinin Alevilere ilişkin politikalarına yaklaşımı ( İzmir ili örneği )
The approaches of Alevi non governmental organizations regarding to AKP's government policy about Alevis ( İzmir sample )
  1. Tez No: 475736
  2. Yazar: İLHAN OZAN HAMURCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NAZMİ ÜSTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Alevilik inancının ortaya çıkışında İslamʼın etkisinin yanında bu inancı benimseyen toplulukların tarihsel süreç içinde kabul ettikleri din ve inançlar ile yaşadıkları coğrafyada karşılaştıkları diğer din ve inançların da etkileri olmuştur. Bu durum da Aleviliğin içinde birçok inancı barındıran bağdaştırmacı bir inanç olmasını sağlamıştır. Aleviliğin bu yapısı ve Sünni İslam kadar yazılı kaynaklara ve doktriner bir yapıya sahip olmaması Alevi toplulukların birbiriyle benzeşmeyen inançlara sahip olmasına neden olmuştur. Aleviler inançlarının otoriteye boğun eğmeyen ve bağımsızlıkçı yapısı nedeniyle yaşadıkları devletlerle ilişkilerinde sorunlar yaşamışlardır. Aleviler Cumhuriyet döneminde de çeşitli sorunlarla karşılaşmışlar ve hükümetlerden inançlarını özgürce yaşamaya yönelik taleplerde bulunmuşlardır. 2002ʼden beri tek başına iktidarını sürdürmekte olan Adalet ve Kalkınma Partisiʼnin Alevilerle olan ilişkileri bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmada Alevi Açılımı konusunda Alevi Sivil Toplum Örgütleriʼnin tepkileri ve açılım sonrası süreçte yaşanan gelişmeler de incelenmiştir. İzmir ilinde örgütlü bulunan Alevi Sivil Toplum Örgütleriʼnin üyeleri ve sempatizanlarının AKP hükümetlerinin Alevilere yönelik politikalarına ilişkin görüşleri hazırlanmış olan bir anketle belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Alevi kanaat önderleri ve dedeler ile de yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Alevilerin gerçekleştirilmiş olan Alevi çalıştaylarından yeterince memnun olmadıkları ve temel sorunlarına hala bir çözüm getirilmediğini beyan ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In appearance of Alevi faith, besides the effect of Islam, the religions and faiths of the communities who adopted that faith and the other religions and faiths they encountered in the geographies they live in. This fact caused Alevism to become a harmonizing faith which contains many faiths within. This structure of Alevism and the fact that it does not have written sources and a doctrinally structure as Sunni Islam, caused Alevi communities to have distinguished faiths. Alevis have always faced problems with the states they lived in due to independent and in-submissive property of their faith. Alevis faced various problems in Republican period as well and demanded from governments to live their faith freely. Their relations with Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi AKP) which rules Turkey since year 2002 constitutes the subject of this study. In this study the reactions of Alevi Non-Governmental Organizations about Alevi Opening and the course of events after opening were also examined. The opinions of members and symphatizers of Alevi non governmental organizations stationed in Izmir related with policies of AKP Governments were determined bu using a survey. Besides face to face interviews were conducted Alevi opinion leaders and religious leaders. According to obtained results, it was concluded that Alevis are not necessarily satisfied with the workshops realized and that they stated that solution could not be found for the basic problems.