The Emersonian tradition in the poetry of Langston Hughes
Langston Hughes'un şiirlerinde Emerson geleneği
- Tez No: 475776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
20. yüzyılın en bilinen Afro-Amerikalı entelektüellerinden biri olan Langston Hughes, dünya genelinde özellikle şiirleriyle ün kazanmıştır. Bir şair olarak Hughes, Walt Whitman, Carl Sandburg ve Paul Laurence Dunbar gibi kendinden önce gelen şairlerin etkisinde kalmıştır. Bu çalışma, çoğunlukla ve yaygın olarak caz ve blues şiirleri olarak okunan Hughes şiirini Amerikan edebiyat tarihinde yeniden tanımlayarak ırk, cinsiyet ve sınıf endişelerini keşfetme yoluyla Hughes'un şiirinin söylemsel bir okumasını sunmaktadır. Harlem Rönesans döneminde başlayan Hughes'un sanatsal kariyeri“Siyah Sanat Hareketi”'ne de tanıklık etmiştir. Hughes'un şiirleri, felsefi ve etik kaygılarla bezenmiştir ve ahlaki dersleri okuyucularıyla paylaşmaktadır. Bu çalışma Hughes'un şiirlerinin Emerson geleneği çerçevesinde yazıldığını iddia etmektedir. Ralph Waldo Emerson'un dünya görüşünün, fikirlerinin, makalelerinin ve nutuklarının Hughes'un şiirleri üzerinde büyük etkisini görebiliriz. Çalışma, her bölümde incelenen şiirlerin arka plan felsefesinin Emerson'un farklı yönlerini taşıdıklarını ortaya koyuyor. Çalışma Hughes'u bir Emersoncu şair ve aynı zamanda bir Emersoncu bilgin olarak ele alıyor. Hughes'un edebiyata katkısı, sanatta ve edebiyatta uzun yıllar yanlış temsil edilen Afro-Amerikalılar için yeni siyahi bir perspektif sağlamaktır. Hayalinde beyaz topluma eşit ideal bir siyah topluluk oluşturma vardı. Hughes'un şiirsel vizyonunda, siyahlar ve beyazlar, acı verici deneyimlere rağmen, barış içinde yaşayabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Langston Hughes, one of the most prominent African-American intellectuals of the 20th century, is best known throughout the world for his poetry. As a poet, Hughes was influenced by earlier poets such as Walt Whitman, Carl Sandburg, and Paul Laurence Dunbar. This study offers a discursive reading of Hughes's poetry to discover race, gender, and class relations by redefining Hughes's poetry in American literary history and showing that his exploration and application of jazz and blues is merely one aspect of the protest power of his work. The other involves his recognition of the ideas of Ralph Waldo Emerson. Hughes's poems are filled with philosophical and ethical concerns as well as specific moral lessons. This study claims that Hughes's poems are written in the framework of the Emersonian tradition. We can see the deep impact of Emerson's worldview, ideas, essays, and lectures on Hughes's poetry. The background philosophy of the poems studied in each chapter demonstrate different aspects of Emerson's worldview. This study frames Hughes as an Emersonian poet as well as an Emersonian scholar. Hughes's contribution to literature is to provide a black perspective for African-Americans who had been misrepresented and ignored for years in art and literature. He imagined an ideal black community which stands equal to that of the white in all segments of life. In his poetic vision, blacks and whites can live peacefully in spite of painful past experiences.