Hıristiyanlık'taki kutsal metinler ışığında evlilik
Marriage in the light of sacred texts in Christianity
  1. Tez No: 475794
  2. Yazar: MESUT BULİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada Hıristiyanlık'taki Eski ve Yeni Ahit metinleri ışığında evlilik müessesesi ele alınmış olup çalışma alanı Eski Ahit, Yeni Ahit ve 5. Yüzyıla kadarki Kilise Babaları'nın eserleri ile sınırlandırılmıştır. Bu çerçevede yapılan çalışmada Hıristiyanlığın aile, evlilik, boşanma, birlikte yaşama, zina, eş cinsellik, karma evlilik ve evlenme engelleri gibi konuları üzerinde durulmuş, Pavlus'un Hıristiyanlık üzerindeki etkisini dikkate alarak onun evlilik konusundaki görüşlerine de ayrı bir başlık altında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, marriage foundation has been evaluated in the light of Old and New Testaments. We have limited our study by The Old Testament, The New Testament and the works of the Church Fathers until the 5th Century Church Fathers. We have studied how Christianity sees cohabitation, homosexuality, mixed marriages and barriers to marriage. We have highlighted the effect of Pavlus on Christian woman's position and we have also underlined the place of man and woman in family and the status of woman in Christian faith.