Sustainability performance measurement in ports by using AHP and TOPSIS methodology
Limanlarda sürdürülebilir performansın AHP ve TOPSİS yöntemleri kullanılarak ölçülmesi
  1. Tez No: 475800
  2. Yazar: NERGİS ÖZİSPA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ARABELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünya ticaretinin merkezinde yer alan limanlar, gündelik hayatın devamlılığını sağlayan ihtiyaçların farklı noktalara ulaştırılabilmesi adına hayati öneme sahiptir. Liman sektörü için sürdürülebilirlik konusu; liman otoriteleri, politika yapıcılar, liman kullanıcıları ve yerel topluluklar için artan bir korku ve endişe kaynağı haline gelmiştir. Farklı faaliyetlerle uğraşan ve geniş bir hizmet yelpazesi sunan farklı işletmelerden oluşan limanlar, ürettikleri atık miktarı, zararlı salınımlar ve gürültü kirliği gibi özellikleri sebebiyle çevreye en çok zarar veren sektörler arasında gösterilmektedir. Bu zararın büyük ölçüde azaltılması adına, sürdürülebilirlik, liman sanayi için önemli kavramlardan biridir ve liman performans ölçümünün daha ayrıntılı incelenmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir. Böylece, söz konusu çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik raporlarında esas olarak kullanılan liman sürdürülebilirlik göstergelerine karar vermek ve Liman Sürdürülebilirlik Göstergeleri (PSIs) değerleriyle limanların sürdürülebilirlik performansını karşılaştırmak olarak belirlenmiştir. Yazında liman ve sürdürülebilirlik kavramları üzerine çok sayıda yayın olmasına karşın, mevcut liman sürdürülebilirlik raporlarının etkinliğini sürdürülebilirliğin üç temel boyutu kapsamında inceleyen bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Bu durum, konu hakkında bir boşluk olduğunu ortaya koymuş ve çalışmanın ana motivasyon kaynağını oluşturmuştur. vii Çalışmanın ana hatlarını belirlemek ve tüm limanların sürdürülebilirlik raporlarında kullanılması önerilen ortak liman sürdürülebilirlik göstergeleri bulmak amacıyla detaylı bir yazın taraması yapılmıştır. Bunun yanında çeşitli veri tabanlarında, sürdürülebilirlik kavramının yazında ilk kez kullanılmaya başlandığı 1987 yılından günümüze,“liman”ve“sürdürülebilirlik”anahtar kelimeleri kullanılarak yayın taraması yapılmış ve konu ile ilgili olduğu saptanan yayınlara içerik analizi yapılmıştır. Yazın taraması sonucu elde edilen bu değişkenlerin mevcut liman sürdürülebilirlik raporlarındaki kullanım sıklıkları N-Vivo 8 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. N-Vivo programı ile yapılan analizlerde kullanılabilir bir sonuç elde edilemediğinden, dört uluslararası limanın sürdürülebilirlik raporlarında yer verilen 16 farklı liman sürdürülebilirlik göstergesi tespit edilmiştir. Bu şekilde elde edilen liman sürdürülebilirlik göstergelerinin AHP ağırlıklandırmaları için bir değerlendirme formu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu form farklı sektörlerden 10 uzman tarafından cevaplandırılmıştır. Son kısımda ise elde edilen bu dört limana ait göstergeler AHP ve TOPSİS yöntemleri ile Microsoft Office Excel programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın AHP sonuçlarına göre; sürdürülebilirliğin en önemli boyutu finansal boyut olarak belirlenirken, çevresel ve sosyal boyutlar onu takip etmiştir. Buna ek olarak; en önemli finansal gösterge işletme karı, çevresel gösterge su tüketim miktarı, sosyal gösterge ölümlü kaza olarak belirlenmiştir. Çalışmanın TOPSIS sonuçlarına göre ise; Coruna Limanı ve APM Terminalleri finansal sürdürülebilirlikte, Coruna Limanı ve Gothenburg Limanı çevresel sürdürülebilirlikte başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Sürdürülebilirliğin sosyal boyutunda ise yine APM Terminalleri en başarılı liman olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ports located at the center of world trade have vital importance in delivering the needs of the daily life from one point to another. Sustainability for the port industry has become a growing source of fear and concern for port authorities, policy makers, port users and local communities. Ports composed of different businesses dealing with different activities and offering a wide range of services are among the most harmful to the environment due to their characteristics such as the amount of waste they produce, harmful emissions and noise pollution they cause. To reduce this harm, sustainability is one of the important concepts for port industry and it was thought that more detailed examination of measuring port performance would be useful. Thus, the purpose of this study is to determine the prevalently used port sustainability indicators in the sustainability reporting process and to compare ports' sustainability performance via the ports sustainability indicators (PSIs). The relevant literature includes many publications on port and sustainability concepts, yet, no study has so far examined the efficiency of existing port sustainability reports according to three fundamental dimensions of sustainability. This indicates that a gap exists in the literature, which has been the main motivation of this study. v A detailed literature review was conducted to determine the outline of the study and to find common port sustainability indicators that are recommended for use in all ports' sustainability reports. In addition, starting with 1987, when concept of sustainability entered the literature, all the publications which have the keywords“port”and“sustainability”in the title were scanned and a content analysis was conducted on relevant publications. The usage frequency of these indicators was analyzed through the N-Vivo 8 package program. No useful result could be obtained in analyzes made with the N-vivo program regarding the commonly used indicators so 16 different PSI's were identified that are contained within the sustainability reports of four international ports. An evaluation form was created for the AHP weights of the port sustainability indicators obtained. This evaluation form has been answered by 10 experts from different industries. In the last part, the indicators of these four ports were analyzed using AHP and TOPSİS methods with Microsoft Office Excel program. The AHP results reveals that, the most important sustainability dimension is financial, followed by environmental and social dimensions respectively. Additionally, the most important financial indicator determined is operating profits, the environmental indicator is water consumption and the social indicator is fatalities. According to results of the TOPSIS, two of the above mentioned ports (Port of Coruna and APM Terminals) have had successful results in financial dimension and the other two (Port of Coruna and Port of Gothenburg) have had successful results in environmental dimension. APM Terminals have also been identified as the most successful port in the social dimension of sustainability.