Turizm işletmelerinde kuşaklar bağlamında işveren markası algısı ve çalışma yaşam kalitesi ilişkisi
Relationship between employer brand perception and quality of working life in the context of generations in tourism enterprises
- Tez No: 475818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN DENİZ ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Herhangi bir tüketim ya da endüstriyel ürünün markası olduğu gibi, günümüzde, şehirlerin, işletmelerin ve hatta kişilerin kendileri için oluşturdukları markalar ve markalaşma stratejileri vardır. İşletmeler açısından marka kavramı ürünlerin yanı sıra istihdam ettikleri çalışanlara yönelik olarak işveren markası kavramı karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, işveren markası, işverenlerin çalışanlarına çalışabilecekleri en iyi yerin kendi işletmeleri olduğunu hissettirmek ve potansiyel kaliteli çalışan adaylarının işletmede istihdam edilmesini sağlamak amacıyla işgücü üzerindeki algısını ifade etmektedir. İşverenler, çalışanlarına sağladıkları ekonomik, sosyal, iş gerekleri ve gelişim olanakları ile çalışanlarının zihninde olumlu bir marka imajı oluşturmaktadır. Çalışma yaşam kalitesi, çalışanların iş yaşamındaki uygun ve güvenilir çalışma koşullarının kalite düzeyini ifade etmektedir. Çalışanlara sağlanan ücret, sosyal, kültürel ve ekonomik olanaklar ile güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları iş yaşamının kalitesini arttırmaktadır. Gelişen teknoloji ve yaşam kalitesi ile birlikte yeni nesil iş ortamları ortaya çıkmıştır. Çağa ayak uydurmak ve mevcut kişilerin gelecekte kaliteli bir iş ortamında çalışabilmeleri için işverenlerin gelecek kuşakların olası istek ve beklentilerini karşılayabilecek iş ortamları hazırlamalıdırlar. Bu çalışmada işveren markası ve alt boyutları ile çalışma yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin ortaya konması ve bu ilişkinin kuşaklar bağlamında farklılığı araştırılmaktadır. Çalışmada öncelikle işveren markası, çalışma yaşam kalitesi ve kuşaklara ilişkin yazın taraması yapılmış ve işveren markası, çalışma yaşam kalitesi ve kuşakların birbirleri ile ilişkilerini içeren araştırmalar incelenmiştir. Kavramsal olarak ikincil verilerin incelenmesinden sonra turizm işletmeleri çalışanlarından anket tekniği ile toplanan veriler analiz edilerek araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, işveren markasının çalışma yaşam kalitesi üzerinde etkili olduğu ve bu etkinin kuşaklar arasında farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Just as it is a brand of any consumer or industrial product, today, there are brands and branding strategies that cities, businesses and even people create for themselves. In terms of firms, the notion of employer brand which is intended the employees they employ stands out besides the basic notion of brand. In this context, the employer brand expresses the perception of the workforce in order to make employees feel like the best place to work for is their currently working place and to employ potential qualified employees in the business. Employers create a positive brand image in the minds of their employees with the economic, social, business requirements and development opportunities they provide to their employees. Quality of work life refers to the quality level of appropriate and reliable working conditions in the workplace. The salary, social, cultural and economic opportunities provided to employees with safe and healthy working conditions increase the quality of work life. Along with developing technology and quality of life, new generation business environments has emerged. In the future, employers should prepare business environments that can meet the desires and expectations of future generations in order to keep pace and enable them to work in a quality working place. In this study, the relationship of quality of working life and the employer brand with its sub-dimensions is investigated in the context of differences of generations. For initially in the study, the literature on employer brand, quality of working life and generations was searched and some studies involving the relationship between employer brand, working quality of life and generations were examined. After a conceptual analysis of the secondary data, the hypotheses of the study were tested by results of the data collected with the questionnaire technique from the tourism employees. In the result of the study, it has emerged that the employer brand has an impact on the quality of working life and this effect does not differ between generations.