Yenilik yönetimini benimseyen kurumsallaşmış turizm işletmelerindeki işgörenlerin örgütsel bağlılık ve iş doyumu incelemesi: Bolu ili örneği
Institution commitment and job satisfaciton of employees in organized tourism enterprises that have adpoted innovation management: Case of Bolu
- Tez No: 812389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS FEYZA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küresel boyutta artan rekabet koşullarının etkisi, teknolojik gelişmeler ve iş sistemlerindeki değişimler hem mal hem de hizmet üreten işletmelerin bu zorlu koşullara karşı ayakta kalmalarını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle kurumsallaşma yönetim anlayışı dış etkilere karşı bir çözüm olarak görülmektedir. Kurumsal yönetim anlayışının kurumlarda benimsenmesiyle birlikte kurum yapıları profesyonel bir yapıya dönüşebilir. Literatürde yapılan araştırmalarda emek yoğunluğu yüksek olan işletmelerin birçoğunun, aile şirketi olarak faaliyet göstermesi nedeniyle, işletmelerin sonraki kuşaklara aktarılamadığı ve bu işletmelerde güçlü kurum yapılarının da oluşmadığı görülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, yenilik yönetimini benimseyen kurumsallaşmış turizm işletmelerindeki iş görenlerin örgütsel bağlılık ve iş doyumu ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın uygulama alanı, alternatif turizm çeşitliğine sahip olan Bolu ilidir. Yapılan bu çalışmanın uygulama yöntemleri olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama, Bolu ilinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinde kurumsallaşma yapı düzeylerinin belirlenmesidir. İkinci aşama ise belirlenen bu kurumsal turizm işletmelerindeki iş görenlerin örgütsel bağlılıkları ve iş doyumlarının sosyo-demografik özelliklerine göre analizi ve incelemesidir. Yapılan bu çalışmada anket toplama tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmamızda; İşletmelerin Kurumsallaşma Kriterlerine Yönelik Bir Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Minnessota İş Tatmin Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada veri analizleri için SPPS 24 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiş ve non-parametrik ölçme araçlarından faydalanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde elde edilen bulgulara göre; Bolu İlinde turizm işletmelerin kurumsallaşma oranlarının yüksek oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra işletmelerin kurumsallaşma sürecinin daha çok genç kuşak diliminde olduğu görülmüştür. Araştırmanın ikinci aşamasında, ilk bölümünde Bolu İlinde tespit edilen, kurumsal işletmelerdeki iş görenlerin örgütsel bağlılık ve iş doyumlarını ölçmek için hipotezler oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara göre analiz ve yorumlar yapılmıştır. Sonuç olarak araştırmada, Bolu İlinde faaliyet gösteren kurumsal işletmelerdeki iş görenlerin demografik özelliklere göre örgütsel bağlılık ve iş doyum düzeylerinde anlamlı bir ilişki ya da farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of increasing competition conditions on a global scale, technological developments and changes in business systems make it difficult businesses that produce both goods and services to survive against these challenging conditions. Therefore, the institutionalization management approach is seen as a solution against external influences. The adoption of the corporate organisation approach in institutions, corporate structures can turn into a professional structure. In previous studies, it is observed that since most of the enterprises with high labor intensity operate as a family business, the enterprises cannot be transferred to the next generations and strong organization structures are not formed in these enterprises. In this regard, the aim of the study is to investigation the organizational commitment and job satisfaction of employees in institutionalized tourism enterprises that adopt innovation management. The practise area of this study is the province of Bolu, which has an alternative tourism variety. I have researched study consists of two stages as application methods The first stage is to determine the leveş of institutionalization structure in toursim enterprises operating in Bolu province. The second stage is the analysis and investigation of the organizational commitment and job satisfaction of the employees in these determined corporate tourism enterprises according to demographic variables. Questionnaire collection technique was used in this study. In the research; A Scale for Institutionalization Criteria, Organizational Commitment Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used. SPSS 24 program was used for data analysis of in the research. It was determined that the data were not normally distributed and non-parametric measurement instruments were used. According to the results obtained in the first chapter of the study; It has been determined that the institutionalization rates of tourism enterprises are high in Bolu province. In addition, it has been observed that the institutionalization process of enterprises is mostly in the young generation segment. In teh second stage of the research, hypotheses were formed to measure the organizational commitment and job satisfaciton of the employeess in the corporate enterprises, which were determined in the province of Bolu in the first part. Analysis and interpretations were made according to the findings. As a result, in the study, it was concluded that there is no significant relationship or diffrence in organizational comminetmen and job satisfaction levels according to demografhic characteristics of employees in corporate enterprises operating Bolu Province