Soğuk zincir lojistiğinde nesnelerin interneti üzerine bir uygulama
An internet of things application in cold chain logistics
- Tez No: 475829
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Lojistik faaliyetler içerisinde özel bir konumu olan ve daha karmaşık bir yapıya sahip olan soğuk zincir lojistiği, süreçleri boyunca izlenebilirliği zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızda izlenebilirliğin sağlanması ve bu sürecin daha iyi yönetilebilmesi amacıyla soğuk zincir lojistik faaliyetleri içinde yer alan, hammaddenin toplanması, işlenerek ürün halini alması, dağıtım noktaları ve perakendecilere ulaştırılması ve tüketici tarafından satın alınması safhalarında nesnelerin interneti uygulamalarının literatürden faydalanılarak belirlenmesi ve sürece etkisinin tespiti hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, çalışmamızın birinci bölümünde araştırmamızın amaç ve kapsamı anlatılmıştır. İkinci bölümde Nesnelerin İnterneti, teknolojik boyutu ve uygulama alanları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde soğuk zincir lojistiği kavramı, süreçleri, soğuk zincir lojistiğinde nesnelerin interneti uygulamaları incelenmektedir. Araştırmamızın uygulama kısmında ise gıda sektörü için süt soğuk zincir lojistiği örnek modeli oluşturulmuş, bu alanda faaliyet gösteren Tire Süt Kooperatifi'nde soğuk zincir lojistik faaliyetlerinde nesnelerin interneti uygulaması incelenerek, modelin uygulanabilirlik düzeyi saptanmış ve soğuk zincir lojistiğinde nesnelerin interneti uygulamalarının lojistik süreçlerin iyileştirilmesine katkıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cold Chain Logistics, which has a special position within logistic activities and a more complex structure, requires traceability throughout its processes. In our study, in order to provide traceability and manage this process better, by benefiting from the literature of Internet of Things Applications, it has been aimed to designate the phases of raw material collection, processing raw materials into products, distributing them to the distribution points and retailers, and consumer purchase, which take part in Cold Chain Logistics activities, and to determine their effects to the process. In this respect, in the first part of our study, the aim and scope of our research has been explained. In the second part, information about the Internet of Things, its technological dimension and application areas have been given. In the third part, the concept of Cold Chain Logistics, its processes, and the Internet of Things Applications in Cold Chain Logistics have been examined. In the application part of our research, a sample model of Cold Chain Logistics of milk has been created within the food sector, by examining the Internet of Things Application in Cold Chain Logistic Activities at Tire Milk Cooperative, which operates in this area, the applicability level of the model has been detected and the contribution of the Internet of Things Applications in Cold Chain Logistics to the improvement of logistic processes have been determined.