Trakya Bölgesinde faaliyet gösteren un değirmenlerinde kullanılan buğday ve ürünlerinde aflatoksin (B1,B2,G1,G2) aranması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 67597
  2. Yazar: TUNCAY GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET TRAKYA BÖLGESİNDE FAALİYET GÖSTEREN UN DEĞİRMENLERİNDE KULLANILAN BUĞDAY VE ÜRÜNLERİNDE AFLATOKSİN (B1, B2, G1, G2) ARANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu araştırmada Trakya Bölgesinde Faaliyet Gösteren Un Değirmenlerinde Kullanılan Buğday ve Ürünlerinde Aflatoksin Oluşumu ile ilgili incelemeler yapılmıştır, örnekler 4 ayrı mevsimde toplanarak rutubet ve aflatoksin analizleri yapılmış ve sonuçlar şu şekilde bulunmuştur. Buğdayların rutubet oranı % 10.68 - 16.50 arasında bulunmuştur. Örneklerden sedece 7'sinde 1.00 ile 4.50 ppb arasında aflatoksin tesbit edilmiştir. Unların rutubet oranı % 11.05 - 14.25 arasında değişmiştir. Unlarda 60 örneğin tamamında aflatoksine rastlanmamıştır. Bonkalitelerin rutubet oranı % 10.95 - 16.25 arasında bulunmuştur. Örneklerden sadece 3 tanesinde 0.50 ile 1.00 ppb arasında Aflatoksin Bı değişmektedir. Aflatoksin bulunan örneklerin iki tanesi İlkbahar dönemi, diğeri ise sonbahar döneminde toplanan numuneler olduğu tesbit edilmiştir. Razmol + Kaba kepek (1/1) karışımlarının rutubet oranı % 12.20 - 14.79 arasında bulunmuştur. Toplam 60 örneğin 3 tanesinde 0.50 ile 0.75 ppb arasında Aflatoksin B-ı bulunmuştur. Aflatoksin bulunan örneklerin 2 tanesi ilkbahar döneminde, biri ise sonbahar döneminde toplanan örnek olduğu tesbit edilmiştir. İthal edilen buğdaylarda yerlilere oranla daha fazla sayı ve miktarda Aflatoksin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A RESEARCH INTO THE CHECKING OF AFLATOXlNS (B1, B2, G1, G2) IN WHEAT AND ITS PRODUCTS USED BY THE FLOUR MILLS IN THRACE REGION In this research, aflatoxins development in wheat and its products used by the flour mills working in Thrace region was investigated. The samples were collected in four different seasons and the results of the moisture and aflatoxins analyses made were presented below: The moisture ratio of wheats was 10.68-16.50 %. Only 7 samples out of 60 had aflatoxins between 1.00 and 4.50 ppb. The moisture ratio of flours changed between 1 1.05 and 14.25 %. None of the flour samples had aflatoxins. The moisture ratio of Red dog was between10.95 - 16.25 %. Only three samples had aflatoxins B1 changing between 0.50 and 1.00 ppb. Two samples with aflatoxins were found during spring period, the other in Autumn period. Razmol + coarse bran (1/1) mixtures had 12.20 - 14.79 % moisture ratio. Three samples out of 60 had aflakoxins B1 from 0.50 to 0.75 ppb. Two of the samples which had aflatoxins were taken in spring period, the other one in Autumn period. It was found that imported wheat had more aflatoxins values than the home grown ones.