Örgütsel demokrasi bağlamında sendikal demokrasinin sendikal bağlılığa etkisi:İzmir ilinde bir inceleme
The impact of syndical democracy on trade union commitment in the context of organizational democracy: A review in İzmir province
- Tez No: 475876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde demokrasi kavramıyla birlikte örgütsel demokrasi de sorgulanmış, bir örgüt türü olarak sendikal demokrasi de üzerinde durulan konulardan olmuştur. Araştırmanın amacı, sendika içinde var olduğuna inanılan demokrasinin, sendika üyesi olan bireyin üye olduğu sendikaya bağlılığına etkisini belirlemek ve etki eden faktörleri incelemektedir. Araştırmanın sonucunda çalışanların sendikaya olan inançları, sendikal adalete, sendikal katılım ve eleştiriye olan inançları arttıkça doğrusal olarak artış göstermektedir. Bununla birlikte çalışanların sendikaya olan sadakatleri, sendikal eşitliğe olan inançları artıkça doğrusal olarak artış göstermektedir. Ayrıca sendikal adaletin, sendikal sorumluluk, sendikal inanç ve sendika için çalışmaya istekliliğe etkisi olduğu bulunmuştur. Sendikal katılım ve eleştirinin ise sendikal sadakate ve sendika için çalışmaya istekliliğe etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today was questioned in organizational democracy with the concept of democracy has been the focus of the organization as a kind of trade union democracy. The purpose of the study, which is believed to have democracy within the unions, which are members of trade unions to determine the effect of that member's commitment to the union and to examine factors affecting individuals. The belief that a union of employees in the research, justice, trade union, trade union participation and the belief that criticism is increasing linearly increases. However, employees who are union loyalty, faith in the union of a linear equation is increasing now. It has also been found that trade union justice, trade union responsibility, trade unionism and the willingness to work for the union. Trade union participation and criticism were seen to have an impact on the willingness to work for trade union loyalty and the union.