İtfaiyecilerin iş performanslarının açıklanmasında içsel ve dışsal motivasyon faktörlerinin rolü ve Ankara ili itfaiyesinde bir uygulama
Role of the inner and outer motivational factors for explaining firemen's working performance and application i̇n fire brigade department of Ankara
- Tez No: 475896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı iş motivasyonlarını ve iş performanslarını etkileyen faktörlerin ile, örgütlerdeki iş görenlerin, iş performanslarını etkileyen içsel ve dışsal motivasyon faktörlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın teorik olan kısmında motivasyon kavramı, içsel ve dışsal motivasyon faktörleri ve iş performansı kavramı detaylı bir şekilde ele alınıp açıklanmaya çalışılmıştır. İş performansı ve motivasyon ilişkisi incelenmiştir. İtfaiye Teşkilatlarındaki iş görenlerin iş performanslarını etkileyen motivasyon faktörlerinin önemi vurgulanmış, iş performanslarının yüksek tutulması için yapılması gerekenler konusunda önerilerde bulunulmuştur. Araştırma Türkiye genelindeki İtfaiye Teşkilatında görev alan 9936 personeli kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemi Ankara ili itfaiye teşkilatı çalışanları oluşturduğundan, araştırmaya katılmak isteyen çalışanlara anket dağıtılmış, araştırmanın güven seviyesi, kabul edilebilirlik ve hata yüzdesi hesaplanmıştır. Ankara İtfaiye teşkilatında çalışan 330 kişiye anket dağıtılmış, 250 çalışandan geri dönüş sağlanarak, örnekleme ve anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik anket 92 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen veriler, SPSS programında Geçerlilik, Güvenirlilik, Frekans, Regresyon ve Korelasyon testi istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiş ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Analizler neticesinde, içsel motivasyon faktörünün performansı pozitif yönde etkilediği ve aralarındaki ilişkinin pozitif yönde olduğu, dışsal motivasyonun ise içsel motivasyona nazaran iş performasına etki noktasının düşük olduğu ancak dışsal motivasyon ile performans arasındaki ilişkinin de pozitif yönde olduğuna dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to present the internal and external motivational factors affecting working performances of workmen. During the theoretical part of this study, motivation concept, inner and outer motivational factors and working performance concepts were tried to be explained in details. Connection between working performance and motivation was analyzed. Importance of motivation factors affecting performances of workmen in Fire Brigades was emphasized and suggestions about how to keep their working performances in a high level were offered. This study contains 9936 firemen working for fire brigade departments in all over Turkey. Thus, surveys are handed out to 330 firemen working for Fire Brigade Department of Ankara and by collecting feedback from 250 of them sampling and survey applications were done. Collected data is analyzed with SPSS program and evaluated in the scope of the evidences. As a result of the analyses, evidences are found regarding that internal motivation affects performance positively and the connection between them is also positive; however, effect level of the external motivation on working performance, in comparison to internal motivation, is less but the connection between external motivations and performance is also positive.