Kitle imha silahları ve uluslararası ilişkilerdeki pratiği
Weapons of mass destruction and their practice in international relations
- Tez No: 476019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kitle İmha Silahları kavramı, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara ek olarak radyolojik silahlar ile kitle imha potansiyeline sahip diğer silahları kapsamaktadır. KBRN Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kelime grubunun kısaltması olarak kullanılmaktadır. Genel olarak bu terim kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin kasten veya kazaen yayılmasıyla oluşan, insan ve çevre için zararlı ve tehlikeli durumları ifade etmektedir. Askeri kapasite realist gelenekte güç unsurları içerisinde en çok üzerinde durulan boyuttur. Askeri kapasiteden kastedilen şey modern anlamda savaş ekipmanlarına, malzemelerine, teknolojisine, donanımlı ordulara ve silahlara sahip olmaktır. Silah teknolojisi, yani silahları kendisinin üretebilmesi ve diğer ülkelerle karşılaştırıldığında bu silahların etkilerinin yüksek olması belirleyici kabul edilir. Konvansiyonel silah teknolojisinden nükleer, kimyasal ve biyolojik silah teknolojilerine kadar değişen alanlarda kendi teknoloji ve üretim kapasitesine sahip olan ülkelerin uluslararası politikada emredebilme kabiliyetine daha fazla sahip oldukları farz edilir. Birinci Dünya Savaşından itibaren modern anlamda kullanılmaya başlanan kitle imha silahları, İkinci Dünya Savaşını nihayetlendirmiş, Soğuk Savaşın seyrinde en önemli belirleyici olmuştur. Kitle İmha Silahları önemli bir faktör olarak 21.yüzyılın güvenlik sorunlarında da ortaya çıkmaktadır. Devlet güçlerinin elinde olan Kitle İmha Silahları, bu devletlerin ortadan kalkması ile sahipsiz kalabilir ve bu devletlerin boşalttığı alanları dolduran başta terör örgütleri olmak üzere devlet dışı aktörler bu silahlara sahip olabilirler. Başta devletler ve uluslararası örgütler olmak üzere, uluslararası aktörler, karar alırken Kitle İmha Silahları faktörünü değerlendirmek ve bu silahların üretimi, yayılması ve kullanımının engellenmesi için gerekli tedbirleri almak durumundadır.
Özet (Çeviri)
Weapons of Mass Destruction concept includes radiologic weapons and other weapons having capacity of mass destruction in addition to nuclear, chemical and biological weapons. CBRN refers to Chemical, Biological, Radiological and Nuclear. Generally this term describes hazardous situations occuring as a a result of the interntional or accidental spread of chemical, biological, radiological and nuclear materials. Military capacity is the most important element of power according to realist school. What military capacity means having modern warfare equipment and technology. Weapon technology, producing these weapons and having weapons more effective than other countries, is significant. Countries having technology and production capacity of varied weapons, conventional weapons to CBRN ones, have more authority in international politics. Weapons of Mass Destruction, which is used since World War I, ended World War 2, and became the most important parameter of the Cold War. Weapons of Mass Destruction, still appears as an important element in 21th century's security problems. Weapons of Mass Destuction owned by states can be uncontrolled by the fall of owning state and nongovernmantal organizations, such as terrorist organizations, can have these weapons. States and International Organizations have to evaluate Weapons of Mass Destruction factor while making decisions, and take precuations to prevent production, spread and usage of these weapons.