Cumhuriyetten günümüze ortaokul fen bilimleri programlarının karşılaştırılmalı incelenmesi
Comperative analysis of science curriculum for lower secondary school from republic period to today
  1. Tez No: 476068
  2. Yazar: ÖZLEM KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma Cumhuriyet Döneminden günümüze kadar uygulanan 1924, 1931, 1938, 1949, 1977, 1992, 2000 ve 2005 ortaokul (6, 7 ve 8. sınıf) Fen Bilimleri Dersi öğretim programlarını, program geliştirme ilkelerine göre değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu araştırmada nitel araştırmada veri toplama yöntemlerinden biri olan doküman incelenmesine başvurulmuş olup veriler 1924-2005 yılları arasında okutulan ortaokul Fen Bilimleri dersi programlarından elde edilmiştir. Araştırmada 1924, 1931, 1938, 1949, 1977, 1992, 2000 ve 2005 yıllarında uygulanan Fen Bilimleri dersi öğretim programları kazanım, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları açısından değerlendirilmiştir. 1924 ve 1938 programında hedef ve amaçlar bulunmamaktadır. 1931, 1949, 1977, 1992 ve 2000 programlarında özel amaçların bulunduğu fakat yeterli olmadığı saptanmıştır. 2005 programında kazanımlara geniş çapta yer verilmiştir. 1931, 1949, 1977, 1992, 2000 ve 2005 programlarında içerik düzenleme ilkelerine uygun bir şekilde ünitelendirme yapılmışken 1924 ve 1938 programlarında ünitelendirmede içerik düzenleme ilkelerine uyulmamıştır. 1924 ve 1938 programlarında eğitim durumlarına değinilmezken 1931, 1949, 1977, 1992 ve 2000 programlarında dolaylı olarak ve yetersiz sayıda eğitim durumlarına değinilmiştir. 2005 programında zenginleştirilmiş ve teknolojinin kullanıldığı ve öğrenci merkezli eğitim durumları planlanmıştır. 2000 ve 2005 programları hariç diğer programlarda sınama durumlarına yer verilmemiştir. Bununla birlikte programlarda dersin ismi sürekli değiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate Science Curriculum of Lower Secondary school (6, 7 and 8th grade) in 1924, 1931, 1938, 1949, 1977, 1992, 2000 and 2005 regarding to modern development principles that been implemented from republic period to today. In research, Science cirriculum that implemented in 1924, 1931, 1938, 1949, 1977, 1992, 2000 and 2005 is evaluated in the terms of functions, content, educational and evaluation status. In this study, one of the methods of collecting data in the qualitative research was used to examine the document. The data were obtained from lower secondary school science courses taught between 1924-2005. In the study, the science curricula applied in 1924, 1931, 1938, 1949, 1977, 1992, 2000 and 2005 were evaluated in terms of acquisition, content, educational status and test cases. There are no goals and aimes in the 1924 and 1938 programs. In 1931, 1949, 1977, 1992 and 2000 curriculums, it was found that there were special purposes but not enough. The objectives have been widely covered in the 2005 program. 1931, 1949, 1977, 1992, 2000 ve 2005 curriculums, it has been united in accordance with content editing principles. But, in the 1924 and 1938 curriculums, the content editing principles of the unit were not followed. In the 1924 and 1938 curriculums, the learning situations was not addressed. In the curriculums of 1931, 1949, 1977, 1992 and 2000, learning situations were indirectly and insufficiently addressed. In the 2005 curriculum, enriched and technology-based, student-centered learning situations are planned. Except for 2000 and 2005 curriculum, there are no test cases in other programs. However, the name of the science course has always been changed in the curriculums.