Cumhuriyetten günümüze hazırlanan fen müfredatlarında benimsenen öğrenme anlayışları
The adopted learning conceptions in science curriculums that has been prepared since the foundation of Turkish republic
  1. Tez No: 570176
  2. Yazar: MEDİHA YILMAZ GÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyetten günümüze hazırlanan fen müfredatlarında benimsenen öğrenme anlayışlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Cumhuriyetten günümüze kadar uygulanmış olan 1930, 1931, 1949, 1951, 1962, 1970, 1995, 2000 ve 2006 yıllarına ait fen müfredatlarından yararlanılmıştır.Araştırmacı tarafından alanyazın havuzundan oluşturulan veri toplama aracının geçerli olduğu uzman görüşleriyle belirlenmiştir. Daha sonra veri toplama aracında sunulan öğrenme anlayışlarına yönelik anahtar kelimeler ile adı geçen programların amaçları ifade ve ima benzerlikleri yönünden incelenmiştir.Veri toplama aracı kullanılarak elde edilen bulgular Öğrenme Anlayışlarına Yönelik Uzman Görüş Formu ile araştırmacı dışında bir fen alanında uzman kişiden görüş alınarak bulguların güvenirliği sağlanmıştır. Uzmandan alınan görüşlerin Miles ve Huberman' ın (1994) önermiş olduğu güvenirlik formülü güvenirlik = (görüş birliği)/(görüş birliği+görüş ayrılığı )×100 kullanılarak güvenirlik uyum yüzdesi hesaplanmıştır. Bu hesaplamaların %70 den yüksek olması, araştırma için güvenilir kabul edilmektedir. Araştırmacı tarafından tespit edilen ve görüşü istenen uzmandan alınan bulgular ifade ve ima bakımından Miles ve Huberman' ın (1994) formülüne göre hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların hepsinin %70den büyük olması ulaşılan bulguların güvenilir olduğu sonucunu göstermiştir. Bu incelemeler sonucunda; i) 1930 ve 1931 Ortamektep Müfredat Programının amaçlarının ifade yönünden bütünleştirici öğrenme yaklaşımı ve kavramsal değişim yaklaşımı ile benzer olduğu, ii) 1949, 1951, 1962 ve 1970 Ortaokul Müfredat Programı amaçlarının çoğunluğu ifade yönünden çoklu zeka kuramı ile ve bundan daha az miktarda da yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ile benzer olduğu, iii)1995 Ortaokul Fen Bilgisi Dersi Öğretim Programı amaçlarının çoğunluğu ifade yönünden çoklu zeka kuramı ve yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ile benzer olduğu, iv)2000 yılı İlköğretim Okulu Fen Bilgisi Dersi Öğretim Programı amaçlarının çoğunlukla ifade yönünden aktif çoklu zeka kuramı ile benzer olduğu, v) 2006 yılı İlköğretim Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı amaçlarının çoğunlukla ifade probleme dayalı öğrenme yaklaşımı ile bundan daha az düzeyde ise aktif öğrenme yaklaşımına benzer olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında öğretim programlarının tek yönlü bir anlayışa sahip olmadığı, ifade ve ima bakımından birden fazla öğrenme anlayışına sahip olduğuna yönelik ipuçlarına ulaşılmıştır. Adı geçen müfredat/programlarda benimsenen öğrenme anlayışlarına yönelik Hizmet içi Eğitim verilebilir. Bu şekilde müfredat/programların uygulayıcıları olan öğretmenlerde farkındalık oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the adopted learning conceptions in science curriculums that have been prepared since the foundation of Turkish Republic. Document Scanning model was used while this study was being conducted. The science curriculums that have been put into practice from the foundation of Turkish Republic up to now in years of 1930, 1931, 1949, 1951, 1962, 1970, 1995, 2000 and 2006 was used to collect the study data. It has been determined that the presented data collection tool that was formed from the pool of essays was valid. Then, the keywords according to the learning approaches in data collection tool and the purposes of given programs have been analyzed in means of similarities of expression and implication. The findings that were obtained via data collection tool were ensured as reliable by using the Form of Expert View for Learning Conceptions and another expert on Science department. The reliability compliance percentage was calculated by comparing the liability formula -presented by Miles &Huberman reliability=consensus/(consensus+disagreement )×100 with the findings of the researcher and the views obtained from the expert. It is considered reliable if the results of the calculations are higher than 70%. The findings that were found by the researcher and obtained by the researcher were calculated with the formula of Miles and Huberman (1994) in means of expression and implication. All the results were higher than 70% and this showed that the obtained results were reliable. As a result of this research it's concluded that; i)the purposes of Middle school curriculum in years of 1930 and 1931 have similarities by means of integrated learning approach, ii) the purposes of middle school curriculum of 1949, 1951, 1962 and 1970 are mostly similar with multiple intelligence approach by means of expression and partly related with constructive learning approach, iii) most of the purposes of middle school science teaching program in 1995 are similar with active learning approach and constructive and life-long learning approaches by means of expression, iv) the purposes of elementary school science teaching curriculum in 2000 are mostly related to actively approach by means of expressing, v) the purposes of elementary school science and technology curriculum in 2006 is mostly related with active learning approach while partly related with problem based learning and constructive learning approach. By observing these findings it has been determined that the curriculums don't have just one learning conception, they have clues of more than one learning conceptions by means of expression and implication. An in-service training can be provided about the approaches adapted in the curriculums/programs mentioned in this study. In this way, we can create an awareness to the teachers who are practitioners of the curriculums/programs.