Effect of dietary supplementation with different levels of l-carnitine on productive and economic performance of broiler chickens
Broyler tavuk rasyonlarına farklı seviyelerde l-karnitine ilavesinin verimlilik ve ekonomik performansa etkisi
- Tez No: 476105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ KARA, YRD. DOÇ. DR. Shahla M. S. KIRKUKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Mart 8- Nisan 26. 2017 tarihlari arasında Süleymaniye Üniversitesi Ziraat Bilimleri Fakültesi Hayvan Bilimi Bölümü Kanatlı Çiftliğinde, Broyler rasyonlarına farklı seviyelerde L- Carnitine ilavesinin verimlilik ve ekonomik performans üzerine etkisini araştırmak amacı yürütülmüştür. Denemede 1 günlük 260 adet Broyler Ross 308 civciv kullanıldı. Civcivler tam şansa bağlı deneme desenine göre 5 muamele grubu ve 4 tekerrür şeklinde dağıtıldı. Yem ve su adli-bitum olarak sağlandı. Herbir tekerrürde 13 civciv olmak üzere her muamele grubunda toplam 52 civciv yer aldı. L- Karnitin 49 günlük denemenin başından sonuna kadar rasyona %0 (Kontrol), %0.01 (T1), % 0.02 (T2), %0.04 (T3) and %0.08 (T5) seviyelerinde ilave edilmiştir. L-Karnitin ilavesi 6. 7. Periyotlarda canlı ağırlığını, 6. 7. ve 8.
Özet (Çeviri)
The experiment was conducted during the period from March 8th 2017 to April 26th 2017 at the Poultry Farm of Animal Sciences Department, College of Agriculture Sciences, University of Sulaimani to investigate the effects of dietary supplementation with different levels of L-carnitine on economic productive and performance of broiler chickens. By using 260 one-day old of Ross 308 broiler chicks, divided into 5 treatments and 4 replicates based on completely randomized design for 49 days. Feed and water were providedas ad libitum.Chicks were divided into five treatments 52 birds for each treatment.