Effect of dietary supplementation with different levels of creatine monohydrate on productive and carcass performance of broiler chickens
Broyler tavuk rasyonlarına farklı seviyelerde creatin monohidrat ilavesinin verimlilik ve karkas performansı üzerine etkisi
- Tez No: 476107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, Mart 8- Nisan 19. 2017 tarihlari arasında Süleymaniye Üniversitesi Ziraat Bilimleri Fakültesi Hayvan Bilimi Bölümü Kanatlı Çiftliğinde, Broyler rasyonlarına farklı seviyelerde creatin monohidrat ilavesinin verimlilik ve karkas performansı üzerine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 300 adet 1 günlük yaşta Ross 308 Broyler civcivleri kullanılarak tam şansa bağlı deneme desenine göre, 42 gün sarak tam şansa bağlı deneme desenine göre, 42 gün süreyle 3 tekerrürlü 4 muamele grubu olarak 3 peryle 3 tekerrürlü 4 muamele grubu olarak 3 perot halinde yürütüldü. Yem ve su ad-libutum olarak sağlandı. Civcivler 3 peryot (1-42, 28-42, 35-42 gün), kontrol grubu 30 ve her bir muamele için 90 civciv olmak üzere 4 muamele grubuna ayrıldı; bir peryot için her muamele grubu her bir tekerrür 10 civcivden oluşmak üzere toplam 3 tekerrür şeklinde yürütüldü. Creatin monohidrat ilk günden denemenin sonuna kadar % 0 (kontrol) seviyesinde 42 gün süren her periyot için %0.05(T1), %0.075(T2) ve %0.1 (T3) oşarak rasyona eklendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted during the period from March 8th, 2017 to April 19th, 2017 at the Poultry Farm of Animal Sciences Department, College of Agricultural Sciences, University of Sulaimani to investigate the effects of dietary supplementation with different levels of Creatine Monohydrate on productive and carcass performance of broiler chickens. By using 300 one-day old of Ross 308 broiler chicks, divided into three periods with 4 treatments for each 3 replicates based on completely randomized design for 42 days. Feed and water were provided as ad libitum.Chicks were divided into four treatments for 3 periods (1-42, 28-42 and 35-42) days, control 30 birds and for each treatment 90 birds; each treatment for one period contained three replicates of 10 birds. Dietary Creatine Monohydrate was added to the diet from the first day to the end of experimental which lasted 42 days at levels of 0% (Control), for each period 0.05%(T1),0.075%(T2) and 0.1%(T3).