D vitamini'nin yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of vitamin d on quality of life
  1. Tez No: 476181
  2. Yazar: PINAR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİTAP İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: D vitamininin yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Sağlık Bakanlığı İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniği ve Osteoporoz özel dal polikliniğine başvuran, 35-65 yaş arasında 110 kadın dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve kan değerleri kayıt edildikten sonra, Kısa Form–36 Sağlık Anketi (SF-36) ve Avrupa Osteoporoz Derneği Yaşam Kalitesi Anketi (QUALEFFO-41) yaşam kalitesi soru formları dolduruldu. Olgular 25(OH)D düzeyi 30 ng/ml normal olmak üzere 3 grupta değerlendirildi. Kemik mineral yoğunluğu (KMY) dual enerji x-ray absorbsiyometri (DEXA) ölçümüyle belirlendi. Denge değerlendirmesi için Modifiye Romberg testi, mobilite değerlendirilmesi için timed get up and go testi, yürüyüş değerlendirilmesi için 10 metre yürüme testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 110 hastanın yaşları 35 ile 65 arasında değişmekte olup, ortalaması 51,71±8,19 yıl idi. 25 OH D Vitamini düzeyi 20 ng/ml'nin altında 56, 20-29 ng/ml arasında 23, 30 ng/ml'nin üzerinde 31 olgu mevcuttu. 25 OH D vitamini düzeylerine göre VKI değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktayken(p0.05). VKI arttıkça 25OH D Vitamini düzeyleri azalmaktaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To explore the effects of vitamin D on quality of life. Material and Method: 110 women aged 35 to 65 years, recurited from the Ministry of Health Göztepe Education and Research Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation, General and Osteoporosis out-patient clinic. The demographic data and blood tests of the patients were recorded, and Short Form-36 (SF-36) and Quality-of-Life Questionnaire of The European Foundation for Osteoporosis (QUALEFFO-41) scales were filled out. Patients were divided into three groups; 25(OH)D level 30 ng/ml as normal. Bone mineral density was measured by dual x-ray absorbsiometry. Modified Romberg test for balance, timed get up and go test for mobility and 10 meter walk test for gait assesment were used. Results: Age of the 110 patients were changing between 35 and 65 with average of 68.32±8.91. Fifty-six women had a 25OH D level of less than 0.05).