Embriyo atık kültür sıvısı örneklerinde humanin ve SMN ekspresyonlarının mitokondriyal kalite açısından karşılaştırılması
Comparison of humanin and smn expression levels indicative of mitochondrial qualifications in waste embryo culture media samples
- Tez No: 857635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Humanin apoptozu ve stresi engelleyen, yaşam süresi ve sağlığı düzenleyen, yaşla birlikte azalan ve eksikliği ile patogenez oluşturan mitokondriyal türevli bir peptittir. Erken embriyonik gelişimde mitokondri, oositten embriyoya geçişte önemli bir organeldir. İmplantasyon öncesi embriyo gelişim sürecinde oosit hem fonksiyonel olarak hem de mtDNA içeriği açısından önemli olan mitokondrileri temel enerji kaynağı olarak kullanır. Mitokondriyal disfonksiyon, enerji ve metabolik değişiklikler Spinal müsküler atrofi 5. kromozomdaki SMN1 ve SMN2 genlerindeki mutasyonların neden olduğu otozomal resesif geçişli bir kas-motor nöron hastalığıdır. Tez çalışmasının amacı, normoresponder, polikistik over sendromu, genç ve ileri yaş düşük over rezervli hastaların embriyolarının geliştiği ve takibinin yapıldığı kültür sıvısında mitofaji markerlarının, humanin geninin ve SMA ile alakalı olduğu bilinen genlerin ekspresyon düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Bahçeci Umut Tüp bebek merkezine başvuran Normoresponder (NR; Kontrol), Polikistik Over Sendromlu (PKOS), İleri (DOR-İ) ve Erken Yaş (DOR-G) Düşük Over Rezervli 50'şer hastanın 2-6 gün arasında gelişen embriyolarının içinde bulunduğu atık embriyo kültür sıvısı toplandı. Atık embriyo kültür sıvısı alınan örneklerden sırasıyla total RNA izolasyonu, revers transkripsiyon ve Real Time-PCR ile gen ekspresyonları belirlendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak SPSS 21.0 programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Humanin is a mitochondrial derived peptide which prevents apoptosis and stress, regulates lifespan and health but its decrease with age and deficiency causes pathogenesis as well. Mitochondria is an important organelle in the oocyte to embryo transition in early embryonic development period. Since, in the embryo development at preimplantation stage oocyte uses mitochondria, that are significant both functionally and its mtDNA content as the main energy source. Mitochondrial dysfunction, energy and metabolic changes that leads to spinal muscular atrophy is an autosomal recessive muscle-motor neuron disease caused by mutations in the SMN1 and SMN2 genes on chromosome 5. The aim of this study is to compare the expression levels of mitophagy markers, humanin gene and genes these are known to be related to SMA of normoresponder (NOR), polycystic ovary syndrome (PKOS), young and older patients with low ovarian reserve (DOR) in the culture medium fluid in which embryos are developed and monitored. In order to obtain the samples for the project, waste embryo culture fluid was used, that include developing embryos between 2-6 days collected 50 of each group from Normoresponder (NR; Control), Polycystic Ovary Syndrome (PKOS), Advanced (DOR-I) and Early Age (DOR-G) which has low ovarian reserve who are applied to Bahçeci Umut IVF Center. Gene expressions were determined by applying the total RNA isolation, reverse transcription and Real Time-PCR, respectively to the samples which are taken from waste embryo culture fluid.The obtained data were evaluated statistically with SPSS 21.0 program.