Screening and identification of vip1,vip2 and vip3 toxin genes from local isolates of bacillus thuringiensis
Screening and identification of vip1,vip2 and vip3 toxin genes from local isolates of bacillus thuringiensis
- Tez No: 476231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL AKBULUT, DOÇ. DR. SEMİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Entomopatojenik bakteri olan Bacillus thuringiensis (Bt) böcek takımları, nematodlar ve insan kanser hücrelerine karşı toksik etki gӧsteren, Cry ve Cyt proteinleri içeren parasporal kristalin inklüzyonlar sentezleyen çubuk şeklinde, kozmopolit, gram pozitif, ve spor oluşturan bir bakteri türüdür. Bt toksinleri biyoinsektisit olarak başarıyla kullanılmıştır. Bt ayrıca büyüme ortamına salınan vejetatif büyüme fazı boyunca böcek öldürücü proteinleri sentezlemektedir. Bunlar vejetatif böcek öldürücü proteinler (Vips) olarak bilinirler ve Lepidoptera, Coleoptera ve bazı Homoptera takımından zararlılara karşı öldürücü etki gösterirler. Bu ҫaliṣmada farklı bölgelerden izole edilen 142 yerel Bt izolatı ve 9 standart Bt suşu, gen spesifik primerler kullanılarak PCR ile taranmıştır. Bu 142 izolatdan, 44 tanesi Vip2'ye spesifik DNA bantları üretirken, bunu takiben 33 izolat Vip3 spesifik bantlar üretmiştir. Izolatlardan hiçbiri Vip1 spesifik DNA bandı üretmemiştir. PCR sonuçlarıyla uyumlu olarak, 41 izolatdan hiçbiri SDS-PAGE'de Vip1 genine özgü protein bantları (100kDa) üretmemiştir. Diğer yandan 32 izolat, büyüme ortamına salınan Vip2 proteinleri (45-52 KD) ve 8 izolat Vip3 protein bandı (85-89 KD) üretmiştir. Ek olarak, Vitek 2 (metabolizmaya dayalı mikrobiyal tanımlama sistemi) 34 izolatın B. thuringiensis, izolatlardan 7 tanesinin ise farklı bakteri türlerine ait olduğunu belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
The entomopathogenic bacterium Bacillus thuringiensis (Bt) is a rod-shaped, ubiquitous Gram positive, spore‑forming bacterium that synthesizes parasporal crystalline inclusions such as Cry and Cyt proteins, which are toxic against a wide range of insect orders, nematodes and human‑cancer cells. These toxins have been successfully used as bioinsecticides. Bt also synthesizes insecticidal proteins during the vegetative growth phase, which are subsequently secreted into the growth medium. These are known as vegetative insecticidal proteins (Vips) and hold insecticidal activity against lepidopteran, coleopteran and some homopteran pests. Previously isolated putative 142 local Bt isolates from different regions and 9 standard strains have been screened by gene specific primers in PCR. Among the screened isolates, 44 of them produced specific DNA bands corresponding to Vip2, which are the most abundant in our 142 isolates followed by 33 isolates producing Vip3 specific bands. None of the isolates produced Vip1 spesific DNA bands. Correspondingly, none of the 41 Bt isolates produced protein bands (100kD) specific to Vip1 gene in SDS-PAGE. In agreement with the PCR results, on the other hand, 32 isolates produced Vip2 proteins (45-52kD) and 8 of them produced Vip3 protein (85-89kD) which are secreted into the growth medium. Furthermore, ViteK 2 is used to identify 41 isolates positive for at least one of the Vip genes. While this analysis confirming the 34 of isolates as B. Thuringiensis, 7 isolates were different species.