Lityum polimer bataryalarda güç parametrelerinin zamana bağlı sayısal incelenmesi
Time-divided investigation of power parameters in lithium polymer batteries
- Tez No: 476232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Telefonlar, araçlar, bilişim ürünleri vs. hayatımızın her alanına doğrudan ya da dolaylı olarak etki etmektedir. Bu cihazlarda kulanılan bataryalar hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Bataryaların verimli ve güvenli bir şekilde kullanımı gelecek teknolojik uygulamalar için önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında nominal kapasitesi 4800 mAh'lik, nominal gerilimi 3.7 V olan lityum polimer hücrelerden beş adet kullanılarak batarya grubu oluşturulmuştur. Batarya grubunun SolidWorks programında katı modellemesi yapılmıştır. Model ANSYS Fluent'e aktarılarak 50W, 100W, 200W ve 300W güç çekildiği (deşarj edildiği) durumlarda analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, farklı deşarj durumları için gücün arttığı durumlarda batarya grubunda sıcaklık değişimlerinin arttığı, düşük güç durumlarında ise sıcaklık değişiminin daha yavaş gerçekleştiği görülmüştür. Zamana bağlı değişimlerin deşarj değerlerinin artması ile kısaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Phones, tools, information products etc. directly or indirectly affects every aspect of our lives. The batteries we use in these devices have become an important part of our lives. The efficient and safe use of batteries is important for future technological applications. In this thesis study, a battery group was constructed using five lithium polymer cells with a nominal capacity of 4800 mAh and a nominal voltage of 3.7 V. Solid modeling of the battery group was done in the SolidWorks program. The model was transferred to ANSYS Fluent and analyzed in 50W, 100W, 200W and 300W power drawn (discharged) conditions. As a result of the analysis, it was observed that the temperature changes in the battery group increased in the case of increasing the power for different discharging situations and the temperature change was slower in the lower power cases. Time-related changes have been observed to decrease with increasing discharge values.