Farklı priapizm sürelerinin penisteki oksidatif stres belirteçleri ve antioksidan enzimler üzerine etkisi
Effects of various durations of priapism on corporal oxidative stress parameters and antioxidant enzymes in rat model
  1. Tez No: 476241
  2. Yazar: FARUK KÜÇÜKDURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş:İskemik priapizm progresif hipoksi,hiperkapni,asidoz ile seyreden ve nekrozla sonuçlanabilen androlojik bir acildir.Çalışmalarda 36 saatten uzun priapizm yaşayan erkeklerde tedavi sonrası erektil fonksiyonların geri dönme oranı düşük saptanmıştır.Buna karşın güncel bir çalışmada 72 saatten uzun priapizm olgularında tedavi sonrası hastaların %50'sinde erektil fonksiyonların geri kazanıldığı belirtilmiş,ancak korporal dokunun iskemiye direncini açıklayacak net bir mekanizma belirlenememiştir. Amaç:İskemik priapizm modelinde farklı priapizm sürelerinin korporal dokudaki oksidatif stres belirteçleri ve antioksidan enzim düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 24 adet Sprague-Dawley cinsi erkek sıçan her grupta 6 sıçan olacak şekilde dörde ayrıldı.Kontrol grubundaki (grup1) sıçanlara herhangi bir işlem yapılmaksızın,diğer gruplardaki sıçanlara 1(grup2),2 (grup3) ve 4 saatlik (grup4) priapizm sonrası 30 dakikalık reperfüzyonu takiben penektomi uygulanmış;sistemik dolaşımdan kan alınarak korporal doku ve sistemik dolaşımdaki superoksit dismutaz(SOD),katalaz (CAT),glutatyon peroksidaz (GPX),malondialdehit (MDA),protein karbonil (PC) düzeyleri incelenmiştir. Sonuçlar: Korporal MDA düzeyleri grup 1,2,3 ve 4 için sırasıyla 3,52±0,77, 4,29±0,55, 5,29±1,52 ve 6,36±1,10 olup,priapizm süresine paralel olarak arttı(p=0.01).
Özet (Çeviri)
Introduction: Ischemic priapism is characterized by hypoxia,hypercapnia,acidosis with resultant corporal fibrosis.Studies reported decreased erectile recovery after treatment of priapism longer than 36 hours.However, a recent study revealed that half of patients with 72 hours of priapism achieved recovery after T-shunt.Though,mechanism of tissue resistance to ischemia remained unclear. Aim: We aimed to investigate effect of priapism duration on oxidative stress and antioxidant enzymes in corporal tissues. Materials-Methods: Twenty-four male rats were divided into 4 groups.Group 1 served as control.Groups 2,3,4 represent 1,2,4 hours of priapism induced by vacuum device and rubber band placed at base of erect penis,respectively.After 30 minutes of reperfusion,penectomy and blood withdrawal were performed to investigate levels of malondialdehyde(MDA),protein carbonyl(PC),superoxide dismutase(SOD),catalase(CAT),glutathione peroxidase(GPX). Results: Corporal MDA levels for group 1, 2,3 and 4 were 3,52±0,77, 4,29±0,55, 5,29±1,52 ve 6,36±1,10, which progressively increased with priapism duration(p=0.01). Post-hoc analysis showed that MDA in group 4 was higher than group 1,2(p=0.05). Corporal PC insignificantly increased with duration of priapism (p=0.06). Corporal SOD levels significantly differed between groups 1and 4 (p=0.002) and groups 2 and 4(p=0.004). Also,there were significant differences in corporal GPX of group 1,4(p=0.004) and group 2,4(p=0.01). Since corporal CAT were higher in group 4, multivariable analysis revealed insignificant differences. Plasma MDA of group 2,3 and 4 were significantly higher than control. Plasma GPX levels were higher in group 3 and 4 when compared to control group (p=0.0001;p=0.003).There were no differences among groups in terms of other parameters. Conclusions: Increase in antioxidant enzymes with duration of priapism may be related to resistance of tissue to ischemia in acute period.This may explain recovery of erectile function after treatment of prolonged priapism.