Titanyum implantlara teikoplanın ve klindamisin kaplanmasının antimikrobiyal etkinliklerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması (deneysel çalışma)
Evaluation and comparison of antimicrobial efficacy of teicoplanin and clindamycin coated titanium implants experimental study
  1. Tez No: 476242
  2. Yazar: SERKAN AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Bu deneysel çalısmada teikoplanin ve klindamisin kaplanmıs titanyum tellerin osteomiyelit ve implant kolonizasyonuna karsı etkinligi arastırıldı. Gereç ve yöntem: Otuz adet Yeni Zelanda tavsanı üç gruba ayrıldı. Sol tibia intramedüller kanallarına 500 CFU Staphylococcus aureus inoküle edildi. Birinci gruba titanyum kaplı olan, 2. gruba klindamisin kaplı olan ve 3. gruba da antibiyotik kaplı olmayan titanyum teller tibiaya intramedüller yerlestirildi. Tavsanlar birinci haftanın sonunda sakrifiye edildi. Çıkartılan implantların, implant yerlestirilen bölgeden alınan sürüntü örneklerinin ve tibia proksimalinden alınan kemik doku örneklerinin kültürleri yapıldı. Üç grup arasındaki üreme oranları karsılastırıldı. Bulgular: Implant kolonizasyonu, sürüntü kültürleri, kemik doku üremeleri grup I' de hiçbir olguda saptanmazken, grup II' de bir, grup III' de tüm olgularda saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The affects of coated titanium implants with teicoplanin and clindamycin for osteomyelitis and implant colonisation were studied in this experimental research. Materials and methods: Thirty New Zealand rabbits were randomly assigned to 3 groups. Left tibia intramedullary cannales were inoculated with 500 CFU Staphylococcus aureus. Teicoplanin coated implants applied to group I rabbits, clindamycin coated implants applied to group II rabbits and uncoated implants applied group III rabbits into left tibia's intramedullary cannales. All rabbits were sacrified one week later, and removed implants, tibia bone pieces and swabbings were cultured. The rate of colonisation was compared in three groups. Results: Implant colonisation, swab cultures, bone tissue colonisation were found only one rabbit in group II, all of them in group III and none of group I. There was no significant difference between grup I and grup II (p >0.05, kikare fisher exact).