Güneş enerjisi destekli kurutma sisteminin performans analizi ve matematiksel modeli
Performance analysis and mathematical model of solar assisted drying system
- Tez No: 545927
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjili ısıtıcılı kurutma sisteminde portakalların kurutulma işlemi gerçekleştirilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir. İnce dilimler halinde kesilen portakallar güneş enerjisi destekli kurutma sisteminde kurutulmuş olup dilimler kurutma öncesi ve sonrası tartılmıştır. Aynı zamanda açık havada kurutulan portakallar da kurutma öncesi ve sonrası tartılarak kurutma makinesinde kurutulan portakalların kurutma sonuçları ile karşılaştırması yapılmıştır. Ölçümü yapılacak numunelerin tespiti için tel raflar kullanılmıştır. Bu raflar sayesinde numunelerin 30 dakikada bir ağırlık değişimlerinin ölçümü yapılmıştır. Bu ölçümlerin amacı numunelerdeki ortalama nem miktarı ve kuruma hızındaki değişimlerin saptanmasıdır. Aynı zamanda, dış hava sıcaklığı, dış hava bağıl nemi, güneş ışınımı değerleri, güneş enerjili ısıtıcı giriş ve çıkış sıcaklıkları ve kurutma kabini içi bağıl nemindeki değişim grafiklerle verilmiştir. Deneyler sonucu elde edilen veriler MATLAB yardımıyla matematiksel olarak modellenmiş ve her numune için en uygun denklem seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, drying of oranges in solar heated drying system was performed and examined experimentally. The oranges cut in thin slices were dried in solar energy assisted drying system and the slices were weighed before and after drying. At the same time, open-air dried oranges were weighed before and after drying and compared to the drying results of the dried oranges in the drying machine. Wire racks were used for the detection of the samples to be measured. Thanks to these shelves, the weight changes of samples were measured every 30 minutes. These measurements are to determine the changes in the average amount of moisture and drying rate in the target samples. At the same time, outdoor air temperature, outdoor relative humidity, solar radiation values, solar energy heater inlet and outlet temperatures, and change in relative humidity inside the drying cabinet are given in the graphs. The results obtained from the experiments were mathematically modelled with MATLAB and the most appropriate equation was chosen for each sample.