Çınaraltı Mecmuası üzerine sistematik bir inceleme
A systemati̇c revi̇ew on the Çınaraltı Magazi̇ne
  1. Tez No: 476284
  2. Yazar: GÖKAY DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AHMADOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
II. Dünya Savaşı yıllarında ve türlü sıkıntılar içinde yayımlanmış olmasına rağmen; geniş bir kadro olan Çınaraltı yazarları; ümitsizlik, boş vermişlik gibi olumsuz duygular taşımamışlardır. Tahlil ettiğimiz yazılardan da gördük ki; dergi hem Türk insanının ufkunu genişletmeye çalışmış, hem de dönemin sosyal ve edebî yaşamında söz sahibi olmuştur. Yazarların kendi siyasî görüşlerini de yansıttıkları yazılarda Türk insanı birliğe beraberliğe çağrılmış; bu arada dünyayı ve teknolojiyi de takip etmek gerektiği işlenmiştir. Yazar kadrosunun genişliği paralelinde dergide işlenilen konular da çok çeşitlidir. Ayrıca dergi edebi türler açısından da oldukça zengindir.
Özet (Çeviri)
Although they were published during The Second World War years and in various difficulties, authors of Çınaraltı who were a wide staff didn't have negative feelings such as hopelessnes and nauticality. We saw from is writings that we analyzed, the magazine, both tried to extend Turkish human's horizon and had the right to comment on social and literary lif of its term. In writings which authours reflect their own political ideas, Turkish people were called to a unity and cooperation, meanwhile, the necessity of following the technology and the progress of the world was considered. As the author staff was wide, topics considered in the magazine were very various. Moreover, the magazine had a rich variety of literary studies.