2005-2009 yılları arasında çocukluk yaş grubunda hematürinin etyolojik nedenleri
  1. Tez No: 476313
  2. Yazar: MEHMET EMRE ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY DEMİRCİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hematüri çocuklarda üriner sistem hastalıklarının önemli bir bulgusudur. Ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden ayırıcı tanı için dikkatli bir değerlendirme ve iyi bir klinik yaklaşım gerektirmektedir. Ayrıntılı öykü. fizik muayene ve laboratuvar testleri hematürinin sebebiyle ilgili önemli ip uçları vermektedir. Bu çalışmada, Ocak 2005 ile Ocak 2009 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji kliniğine hematüri nedeniyle gelen 370 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar başvuru yakınmaları, klinik ve laboratuvar bulguları ile makroskopik hematüri, asemptomatik (izole) mikroskopik hematüri ve semptomatik mikroskopik hematüri olarak üç grupta değerlendirildi. Ayırıcı tanı açısından pratik yaklaşım, laboratuvar incelemeleri ve klinik tablo esas alınarak hazırlanan algoritmik şemalar tablolarla gösterildi. Çalışmamızda hematürili hastaların büyük bir kısmını makroskopik hematüri grubu oluşturmaktaydı. Hastalarımızda erkekler kızlara göre daha yüksek oranda idi. Hematüri nedenlerinin dağılımında non glomerüler nedenler anlamlı olarak yüksek oranda bulundu. Glomerüler hematüri grubunda ülkemizde halen yaygın olarak saptanan APSGN, non glomerüler nedenlerden de üriner sistem enfeksiyonlu vakalar önde gelmekteydi. Sonuç olarak bu çalışma ile hastaların demografik ve klinik bulguları ile hematüri etyolojisi arasındaki ilişki ve prognoz üzerine etkisi belirlenmiştir. Bu sonuçların ışığı altında hastaların önemli tanılar atlanmadan gereksiz invazif testlere maruz kalmalarının önleneceği ve ileride bu hastaların izlem ve tedavilerinde en uygun algoritmanın belirlenmesinde katkı sağlanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Hematuria is an important finding of urinary system diseases in children. Because it may be an evidence of serious diseases, it is needed a careful assessment for definitive diagnosis and a good clinical approach. Detailed history, physical examination and laboratory tests give important clues about reasons of hematuria. In this study, 370 patients who applied to Dr. Sami Ulus Gynaecology, Pediatric Research Hospital Nephrology clinic for hematuria were evaluated retrospectively between January 2005 and January 2009. Patients were evaluated in three grups as macroscopic hematuria, asymptomatic ( isolated ) microscopic hematuria and symptomatic microscopic hematuria with application complaints, clinical and laboratory findings. In terms of definitive diagnosis, algorithmic schemes, which were prepared grounding on practice approach, laboratory analysis and manifestation, were shown with tables. In our study, macroscopic hematuria group composed the major part of patients with hematuria. Boys were on higher rate than girls in our patients. Non glomerular reasons were founded significantly high rate on distribution of hematuria reasons. APSGN which is still commonly assigned in our country in glomerular hematuria group and the cases with urinary system infections among non glomerular reasons headed. As a consequence, relationship between patients' demographic and clinical findings and hematuria etiology, and its effect on prognosis were determined. In the light of these results, it is concluded that exposuring the patients unnecessary invasive tests will be prevented without unnoticing important diagnoses and in the future, it will contribute to determine optimum algorithm at these patients' follow-up and treatments.